Той възнамерява да благодари на съюзниците на САЩ за подкрепата им във войната срещу тероризма.

В речта си пред Бундестага американският държавен глава ще отдели особено внимание на два въпроса - укрепването на сътрудничеството в борбата с тероризма и разоръжаването. Буш ще се обърне към европейската общност и ще изложи своите възгледи за трансатлантическите отношения и ролята на САЩ в света. Според някои дипломатически източници, речта на Буш ще съдържа определено историческо послание.

Американският държавен секретар Колин Пауъл каза, че посещението на Джордж Буш в Германия ще даде възможност да бъдат обсъдени всички съвместни начинания. Германското правителство се надява Вашингтон да разясни позицията си спрямо Ирак, както и да хвърли повече светлина върху антитерористичната кампания на САЩ като цяло.

Президентът на САЩ ще обсъди с домакините си операцията в Афганистан, по-нататъшното интергриране с Русия, търговски въпроси, сигурността в рамките на НАТО, както и Ирак.

Междувременно най-малко 20 000 демонстранти влязоха в схватки с полицията в центъра на Берлин. Според АП има и ранени.

След Берлин Буш ще посети Москва, Париж и Рим. В Русия предстои да се подпише договор за рязко съкращаване на ядрените арсенали на САЩ и Русия, а в Рим - споразумение за разширеното сътрудничество в рамките на Съвета НАТО-Русия.

Посещението на президента на САЩ Джордж Буш в Европа е основна тема на страниците на международния печат. Според "Таймс" Буш ще използва историческата си реч в Бундестага, за да настоява Европа да осъзнае заплахата от световния тероризъм. Най-голямото предизвикателство, пред което ще се изправи, ще бъде да активизира международната антитерористична коалиция и да я преориентира към друга цел - Ирак, пише "Таймс".

Според "Файнаншъл Таймс" американският президент започва обиколката си на фона на растящи трансатлантически различия по въпроси, свързани с Близкия Изток, войната срещу тероризма, Международния наказателен съд на ООН и търговията, посочва вестникът. "Интърнешънъл Хералд Трибюн" изтъква, че европейските лидери все още се противопоставят на политиката на Белия дом по отношение на Ирак и на международната търговия.