
В същото време руският парламент обяви, че Москва си запазва правото да преразгледа отношенията си с всички самопровъзгласили се държави, в частност на територията на бившия СССР. Изявлението бе направено в отговор на декларацията за независимост на Косово, предаде АФП.
В проектодекларация за Косово, предложена от Испания, външните министри на ЕС заявяват, че отцепването на Косово е специфичен случай, като се има предвид история му на "конфликти, етническо прочистване и хуманитарна катастрофа" през 90-те години, съобщи Асошиейтед прес. Агенцията предаде, че се е сдобила с проекта за декларация, която се очаква да бъде приета днес в Брюксел.
Опитът на международната общност да постигне чрез преговори
споразумение за окончателен статут на Косово се е провалил заради съпротивата на Сърбия и Русия срещу контролиран суверенитет на Косово, се казва в проектодокумента.
Срещата на министрите на външните работи започна с доста въпросителни. Докато Прищина празнува, много европейски столици са притеснени от т.нар. "ефект на доминото", който може да повлияе в държавите, които имат сепаратистки движения.
Кипър и Испания влязоха в заседанието с резерви около признаването на Косово. Те, както и Малта, Португалия, Румъния, Гърция и Словакия настояват независимостта на новообявилата се държава да се реши от Съвета за сигурност на ООН.
Европейските лидери призоваха за единна позиция на Европейския съюз във връзка с независимостта на Косово. Словения, която председателства съюза, обяви, че очаква от 27-те държави-членки да признаят Косово за независима държава, въпреки че всяка страна е свободна да направи това, което я удовлетворява.
Испанското правителство няма да признае едностранния акт, обявен от косовския парламент, заяви испанският външен министър Мигел Анхел Моратинос при пристигането си за срещата на външните министри на ЕС в Брюксел.
Германският канцлер Ангела Меркел каза, че Германия няма да вземе решение за признаването на Косово днес. В същото време косовският премиер Хашим Тачи заяви в Прищина, че очаква първите решения за признаване "всеки момент".
Според британския първи дипломат Дейвид Милибанд ЕС трябва да покаже лидерството си в Западните Балкани. Милибанд обаче отказа да каже кога Великобритания - сред най-силните поддръжници на стремежите на Косово за независимост, официално ще я признае.
Министърът на външните работи на Австрия Урсула Пласник заяви, че страните от ЕС искат едновременно да бъдат приятели и на Белград, и на Прищина. Страните- членки ще се опитат да намерят възможно най-широко единство, тъй като във връзка с признаването на независимостта на Косово общата политика на държавите от съюза е "важен сигнал", заяви Пласник преди срещата в Брюксел. Австрия няма нито да бърза, нито да се бави с признаването на независимостта на Косово, добави австрийският външен министър.
Министърът на външните работи на Ирландия Дермът Ахърн заяви, че страната ще признае Косово, но мярката се нуждае и от одобрението на целия кабинет. Ахърн обаче предупреди, че ЕС ще трябва да окаже значителна помощ, за да помогне за изграждането на Косово като жизнеспособна държава.
Единствено външният министър на Люксембург Жан Аселборн съобщи, че неговата държава "може да признае независимостта на областта довечера", информира ИТАР-ТАСС.
Според италианския премиер Романо Проди Сърбия не трябва да се чувства изоставена от Европа след провъзгласяването на независимостта на Косово. Проди определи независимостта на областта като "неизбежно развитие".
България, която някои европейски коментатори посочват между страните, въздържащи се да признаят независимостта на бившата сръбска провинция, е за единно европейски решение, което за момента е трудно постижимо.
Повечето европейски столици, включително и тези, които бяха готови да признаят Косово веднага, засега само изказаха пожелание към Белград и Прищина да се въздържат от неумерени действия. ЕС прати в Косово мисия от 2000 души, която да замени действащите там сили на ООН.
Няколко са факторите, които ще определят българската позиция по отношение на обявената независимост на Косово, каза президентът Георги Първанов. Сред факторите държавният глава посочи начинът, по който косовското ръководство изпълнява плана на Марти Ахтисаари, процесът на изграждане на институциите в независимо Косово и гарантирането на правата на малцинствата.