Атомната централа "Фукушима 1" е изградена преди около 40 години. Има общо шест реактора. Централата издържа силното земетресение, но никой не беше предвидил че заради придошлото цунами реакторите ще останат без охладителни системи.
Самите реактори представляват нещо като огромна стоманена тенджера под налягане, заредена с тонове уран. Дори когато реакторът е изключен аварийно, охладителните системи трябва да продължат го пълнят непрекъснато с вода. Само така реакторът може да бъде изведен в така нареченото студено безопасно състояние. Без охлаждащи системи горивото се нагрява до изключително високи температури. Това създава огромно налягане под капака на реактора и е причина за няколкото водородни експлозии през последните дни и изхвърлянето на радиоактивна пара.
В момента властите се опитват всячески, дори с морска вода от окена, да охладят реакторите. Ако
горивните касети продължат да се топят, предстои най-лошото. Има опасност не само горивото, а и дъното на реактора да се разтопи. Дори и при тази ситуация пак няма да се стигне до взрив, какъвто стана в Чернобил през 1986 г., но тонове радиоактивно гориво и изключително високи дози радиация ще се изсипят в почвата под централата. При този най-лош сценарии радиационно замърсяване ще стане още по-голямо и опасно за хората, а природата там ще е унищожена за векове напред.
В четвърти реактор, където стана последната експлозия, проблемът вече не е в реактора. В един от басейните, където се съхранява отработено гориво, водата също е намаляла и е започнала да кипи. При отработеното гориво също избухна пожар, който бе овладян, но японците признаха, че има изтичане на радиация в атмосферата.
Авариите в Япония обаче предизвикаха световен бунт срещу атомната енергетика. В Брюксел извънредно се събраха енергийните министри от Евросъюза. От там дойде новината, че Брюксел иска преразглеждане на проекта АЕЦ Белене.
Комисарят по енергетиката Гюнтер Йотингер постави въпроса за техническата и геоложка безопасност на АЕЦ "Белене". И поиска да се направят нови проучвания още преди строителството да е започнало. Той припомни и проблема с финансирането, тъй като няма интерес от европейски компании. Йотингер смята още, че освен "Белене", и останалите новоизграждащи се централи в Евросъюза трябва да бъдат анализирани отново.
Германия първа в Европа реагира на обстановката и наложи мораториум над решението да удължи живота на атомните централи и след 2021 година. На днешната среща в Брюксел бе разисквана и възможността в бъдеще целият Европейски съюз да се откаже от ядрената енергетика.
По света в момента работят 440 атомни електроцентрали. Събитията в Япония накараха светът да се вгледа внимателно в кои други региони на планетата има такива активни разломи, които са предпоставка за такива разрушителни земетресения като в Япония. Такива разломи има както в Азия, така и в Европа и Северна Америка. Почти навсякъде има работещи реактори. Със сигурност международният натиск тези централи да бъдат спрени, или поне още по-добре защитени от природните стихии, ще става все по-голям.