В Кюстендил официално бе открит новият дом за 15 деца до 18-годишна възраст, които ще бъдат преместени там от дома в Горна Козница. В новия център децата ще живеят в среда, близка до домашната, което е първата крачка към деинституционализация на лицата с увреждания.
Преди по- малко от година бе направена първата копка на новия детски комплекс. Тогава все още никой не вярваше, че ще дойде времето, когато тези деца ще живеят в различни, по-добри условия. И че домът в Горна Козница ще бъде закрит, а децата, прекарващи дните си затворени в него, ще бъдат изведени в почти семейна среда. Този ден обаче дойде - с официалното откриване на детския комплекс в квартал "Герена" в Кюстендил, който е напълно оборудван и готов да посрещне новите си обитатели.
"Всички знаем, че живота в една институция вреди на развитието на човек, даже хора, деца които са без увреждания и живеят в един дом могат да развият увреждания", каза Линдзи Солцгивър - представител на фондация "Сийдър". "Специално за нашите деца очакваме в първите три - шест месеца, както казах голям скок в развитието им, като се смени напълно средата им, начина на работа с тях, това е доказано в много други услуги подобни."
Центърът е изграден с държавни средства с партньорската подкрепа на фондация "Сийдър", която строи и още два апартамента за пораснали вече деца, които ще живеят в тях, ще се грижат сами за себе си и дори ще работят. Изграденият център от семеен тип е нова форма на социална услуга в България, благодарение на която децата, настанени тук, ще живеят в среда, близка до семейната.
По този начин ще бъде по-лесна и интеграцията им, това сочи опитът на Петър Христов, който е консултант по проекта и който споделя впечатленията си от работата с деца, живели години наред затворени в стара постройка далече от цивилизацията и после изведени в подобен център. "Трябва да ви кажа, че резултатът е поразителен. Хора, които до скоро са живели в този дом, сега в момента общуват, имат мечти, общуват с общността, ходят до магазина, пазаруват, нещо, което въобще не сме вярвали, че може да се случи до момента", каза Христов.
В детския център ще живеят 15 деца, които ще бъдат преместени до два месеца от дома в Горна Козница, който ще бъде закрит.
"Разликата е единствено в това, че те имат проблем с комуникацията, но ако са в нормална среда и ако им се даде възможност на тези деца, те се променят", категорична е Маргарита Пармакова, директор на Дома в Горна Козница. "Аз лично съм го виждала и доказателство за това е, че много от нашите деца, когато ги водим на екскурзии, когато посещават офиса на Сийдър в София или на други места, те се държат като нормални."
Според кмета на Кюстендил това е точния модел, по който трябва да се работи в бъдеще. Следващата стъпка е да се построят подобни къщички и за останалите деца с увреждания, живеещи в града. "Това са деца, част от нас, които за съжаление дълги години бяха затворени в едни каторги. Виждате и оттук нататък всички дечица, които са на територията на общината, ние ще се постараем да ги изведем точно в такива жилища", каза кметът на Кюстендил Петър Паунов. "Много се радвам и съм благодарен на всички, че предпочетоха вместо да гледат кокошки и прасета по терасите, действително да направим къщички за децата, тъй като имаше хора, кото се съмняваха в началото дори, че едва ли не тези деца щели да ги смущават с вида си."
Новият дом е в неосредствена близост до училище. На откриването дойдоха десетки деца, нетърпеливи да се запознаят с новите си съседи.
И докато преди година, повечето от живеещите в квартала се страхуваха от това как ще общуват с необикновените деца, сега настроенията вече са други.
"И те са дечица като нашите, сега никому господ така е дала съдбата, но мисля, че е добре и за нашите деца така, както направиха, да направят тука и една площадка и за нашите деца", надява се Росица Алексова.