Най-редовните пътници на влака Истанбул - Белград са българските куфарни търговци. Около Великден са много по-малко от обичайното, но дори по празниците куфарната търговията не спира. Слизат в близкия до границата град Пирот и хващат такси до пазара. Там пълнят дисагите с цигари и друга стока.
- Какви цигари купуват най-често?
- Вайсрой.
- Колко струват при вас?
- 85 динара, което значи 85 цента.
- Марлборото, например, е евро и половина. Най-евтините ни цигари са 65 динара, това е по-малко от евро - 65 цента. Беше преди години, когато купуваха по цели кашони. Сега купуват по един-два стека и това е – обяснява Катина Живкович.
- Има ли българи, които идват и купуват от тук?
- Има такива, които доаждат. Как се казва на ваш на български?
- Куфарни търговци.
- Доаждат, купуват си робата и карат натам към България.
- Какво купуват най-много?
- Купуват чушки, ябълки. Картофите, например, тук са 30 динара, чушките са - една чушка е десет динара наши. За 100 динара взимаш 3 - 4, та дори 5 кила ябълки.
Ябълките в Пирот вървят по 50 стотинки килограма. Картофите са 50 стотинки. Всички плодове и зеленчуци са значително по-евтини отколкото у нас. Българите са сред най-редовните клиенти на пазара в Пирот и получават отстъпки.
В навечерието на Великден яйцата в Пирот се продават 12 стотинки за брой. Освен цените друга разлика между пазара в Пирот и нашите пазари е, че тук цялата стока е местно производство.
- Всички хранителни стоки тук са местни и евтини. Един хляб струва 40 стотинки.
Тукашно производство е и месото на пиротския пазар.
- Свинско - 380 динара, телешко - 460, пилешко 250 динара.
- Има ли много българи да идват да купуват тука?
- Има.
- Защо е по-евтино?
- Защото вие увозите месо, а ние сме си наше домаке.
Българите, които екипът ни срещна на пазара в Пирот, отказаха да разкажат за своите пазарни преживявания. Страхуват се, че митничарите ще станат по-строги.
- Правим репортаж за стоките. Кое колко струва.
- Не знам.
- Вие не идвате ли тук да пазарувате?
- Не.
Извън кадър обаче хората признават, че всичко е по-евтино. „Каквото и да вземеш е по-евтино. Обаче то ти се изплаща да вземеш”.
С пълни дисаги българите поемата обратно към гарата. От таксиметровия шофьор Душко разбираме, че нашенците не идват в Пирот с празни дисаги.
- Носят дрехи тука от някъде. От Турция ли, не знам от къде.
- Значи някои неща от тук ги взимат, други ги носят.
- Не ходят празни.
Така стоките от Пирот идват до пазарите в София.