Вероятно много от нас сме имали проблеми с хигиенните навици и възпитанието на съседите ни. Преди 2 години ви показахме историята на обитателите на голям софийски блок. Тогава те ни показаха и разказаха за зловонието и мърсотията, с които всекидневно ги засипва техен съсед. Оказа се, че институциите не могат да спрат изсипването на отпадъци като от градска тоалетна и инфекциозна болница взети заедно, върху техните тераси и пране.

Преди 2 години ви разказахме за проблемите, които имат жителите на блок 64 блок в жилищен комплекс в "Младост" със един свой съсед, живеещ на 15-тия етаж.

„Той непрекъснато хвърля изпражнения, урина, увити в хартия през терасата. Уринира в стаята, аз това съм го видяла лично. Хората, които живеят около него, не могат да си отворят прозорците. Той не е се е къпал от години, не е пран от години”, разказа Росица Пенкова, домоуправителят.

„Виждате прозореца ми е заперден, трудно се проветряваме, защото непрекъснато отгоре се хвърлят тези неща. Не ползва тоалетната, на ползва банята си, а миризмата, която се разнася, а той се разлага на живо, е ужасна”, каза Анюта Янева, съседка.

75-годишният Никола Вълев е болен и изоставен. С неплатени сметки за десетилетие на данъци, парно и вода. Има син, който живее в чужбина и не се грижи за баща си.

„Когато беше излъчен репортажа, появи се сина му през 2008 година. Направихме усилия да постъпи в старчески дом, но той категорично отказа”, каза Снежана Рангелова, доректор на ДСП "Младост".

След нашият репортаж и социалните служби реагират. Домоуправителят Росица Пенева в началото на доброволни начала, а по късно и по социална програма става личен асистент на Никола Вълев и започва да се грижи за него.

„Като му поизчистих, изпрах го, той слабо се придвижваше, краката му бяха в огромни рани, които рани всеки божи ден съм ги мазала. Почна да си пие лекарствата, тия рани отшумяха и се подобри това нещо”, разказа Пенкова.

Преди 10 дни Росица Пенкова се отказва да се грижи за Никола Вълев, заради умора и друга трудова заетост. И проблемите с него започват отново.

„Предложихме на г-н Вълев социален патронаж, за да получава храна и да му се почиства жилището. Също така подадохме заявка в Бюрото по труда, ако има човек свободен, този човек да бъде назначен за личен асистент. Но за да бъде назначен за личен асистент, той трябва да е одобрен и от г-н Вълев, когато става въпрос за външно лице. Също така му предложихме документи за настаняване в дом за стари хора - той отказа категорично. Политиката в социалната сфера, когато се предоставят услуги на хората, да бъде с тяхно волеизявление”, каза Снежана Рангелова.

Никола Вълев писмено се отказва от социалният патронаж, а неговите съседи се съмняват, че ще одобри и нов личен асистент. Единствената възможност жителите на блок 64 да запазят своето здраве и да живеят нормално е да се обърнат към Закона за етажната собственост. По-бързата процедура е на общо събрание 75 % от собствениците да вземат решение да извадят своя съсед от жилището му, и той да остане на улицата с неясна съдба за 3 години. Другият вариант е най-потърпевшите да заведат иск към районната прокуратура за назначаване на експертиза за неговото психично здраве.

„Съдът ще назначи психиатрична експертиза , ще се разговаря с този човек, ако трябва ще бъде настанен временно в специализирано заведение, за да се установи има ли психични отклонения и може ли сам да ръководи постъпките си, да не пречи на околните и т.н. Общо взето се изследва дали този човек е вменяем или не”, каза Атанас Пендаров, адвокат.

Според експертите, тази процедура отнема до 6 месеца, но поне гарантира подслон и грижа за принудително въдворения в болнично заведение или дом за стари хора.