"След мандата ми оставам в политиката", заявява в интервю за "Труд" президентът Георги Първанов

"След мандата ми оставам в политиката", заявява в интервю за "Труд" президентът Георги Първанов. Според него при всички положения в България ще има преформатиране на политическото пространство - и вляво, и вдясно. И ще го има заради това, че една част от формациите са се изчерпали по време на прехода. След края на кризата ще се родят други модерни политически идеи, които вероятно ще бъдат въплътени и в съответните политически проекти.

"Най-важното за мен е запазването на политическата стабилност - това е ключово условие за изхода от кризата. При една нестабилна политическа ситуация знаем как могат да ескалират и икономическите, и социалните процеси", предупреждава Първанов. Той подчертава, че след 4 февруари 1997 г. сме пропуснали възможността да заложим, да развием и да утвърдим идеята за управлението чрез максимално съгласие по основните въпроси. Конфронтацията, която тогава се роди, трови обществения климат и досега.

***
"Силен премиер със слаб парламент", е разборът, който прави политикът Георги Марков в "24 часа". Според него така изглежда половингодишното управление на ГЕРБ. Марков посочва, че за 20-те години демокрация България никога не е имала толкова силен премиер в първите шест месеца от управлението на даден кабинет. Впечатляват няколко много силни политически хода на премиера.

Първо, ударът върху организираната престъпност. Борисов успя да получи подкрепата на много опитни и трудни за преговори политици - лидера на ДСБ Иван Костов и на "Атака" Волен Сидеров. Той ги направи управляващи без коалиционно политическо споразумение.

Минус за ГЕРБ е слабият парламент. За половин година законодателният орган не е приел впечатляващ законодателен акт. Липсват ярки юридически идеи, да не говорим за добра политическа реторика.

***
"ГЕРБ мутира внезапно по въпроса за ГМО", е анализът в "Сега". До няколко дни България ще има нов закон за генномодифицираните организми (ГМО). Какъв точно ще бъде все още не се знае. Неправителствените организации протестират, депутатите са объркани. Повечето от тях са в тотален шах, а и напоследък изпитват анти-ГМО натиск. Загадка е хаосът нарочен ли е, или в ерата на ГЕРБ по принцип е така. Ясно е едно - сегашните крути забрани за отгреждане на ГМО ще отпаднат.

Въпросът е дали новият закон ще отвори само формално вратите за ГМО, както е в повечето европейски държави, или българската земя скоро ще ражда храни мутанти.

***
"Бойко да отговаря като царя: Интересно. Ще го обсъдим", препоръчва в интервю за "24 часа" президентът на КТ "Подкрепа" д-р Константин Тренчев. И никога премиерът да не бърза с категоричните отговори. Най-големият началник говори най-накрая, защото с всяко свое изказване може да блокира цялата си структура. Тренчев отчита, че правителството дойде на власт в един много труден момент. Сегашните управляващи са неопитни, но почтени, затова съм търпелив, обяснява синдикалистът.

"Основният дефицит в държавата е на почтеност. Ако това нещо го има в управляващите, е за предпочитане. Защото ако е почтен, той търси правилното решение, иначе просто гледа да открадне", допълва Тренчев.

***
"Борбата на Борисов с Доган подкрепя развитието на ДПС", коментира "Сега". Посочва се, че напоследък Бойко Борисов постоянно си намира поводи, за да атакува ДПС. Тези атаки обаче са твърде първосигнални и необмислени. Колкото и да е неприятно за Борисов, ДПС и турското малцинство продължават да бъдат политически синоними. И ако някой политик иска наистина да прекрати тази симбиоза, той трябва да подхожда деликатно. Една от основните причини за политическото дълголетие на Доган е, че в продължение на над 20 години той е в кръгова отбрана от всякакви нападки. Никой политик не се опитва да спечели неговия електорат, а всички вкупом се опитват да го изкарат пръв приятел на Сатаната. Това всъщност е най-сигурният начин да се работи в полза на ДПС и т.нар. етнически модел, който обрича турците на политическа изолация, с което бетонира присъствието на движението в политическия живот.

***

"Тих бунт в ГЕРБ срещу Борисов", съобщава "Труд". Седем месеца след началото на 41-вото НС първите искри на недоволство в ГЕРБ вече са факт. "Ние сме скъпоструващи натискачи на бутони", "безгласни букви", "кукли на конци"Е Така вчера депутати от управляващата партия коментираха на кафе обещанието, което премиерът Бойко Борисов даде на президента Георги Първанов, че ще подкрепи ветото му на два закона.

***
"Напускам РЗС, повече не съм полезен", потвърждава в интервю за "24 часа" Димитър Абаджиев, заместник-предеседател на партията. И обяснява: "Моята роля в проекта беше да работя за международната му подкрепа. След като не успяхме да вкараме евродепутат в парламента, възможността за това силно отслабна. Това е и един от мотивите ми в този момент да не се чувствам достатъчно полезен." Абаджиев казва, че няма амбиции за постове, ще бъде пак юрист и ще си гледа децата.

***
Анализът в "24 часа" е по повод ареста на първия полицай, който е помагал на Наглите. Посочва се, че за да се ограничи срастването на полицията с престъпността, обикновено се създават много силни вътрешни отдели за сигурност. В последните 1-2 години има опити структури за вътрешна сигурност да се изградят и в нашата полиция. Има планове, заделят се хора, но не се отделят ресурси - финансови, технологични. Трябват изключителни усилия за развитието на тези отдели. Да им се дадат пълномощия като в англосаксонския модел. Там имат доста широк инструментариум - собствени атентурни мрежи, включително системи за сигнали вътре в полицията.

ИКОНОМИКА

"Бизнесът ще ни измъкне от кризата, нека държавата не пречи", съветва Цветан Симеонов, председател на БТПП. В интервю за "Класа" той казва, че правителството може да се размине с балансирането на бюджета. Но заради сложната икономическа обстановка, която значително стеснява периметъра на действията, всъщност не това е най-важното. Най-съществено в този момент е да се изпълнят докрай поетите ангажименти към бизнеса, защото именно компаниите са тези, които създават БВП, плащат данъци и в крайна сметка ще измъкнат страната от кризата. На хартия сроковете за връщане на ДДС бяха съкратени, но бюджетните плащания към фирмите продължават да се бавят. А предложението за незабавно издължаване при доброволен отказ от 10% от дължимите суми прозвуча като рекет, е оценката на Симеонов.

"Еврошамар за заменките на Сергей, царя и Доган", акцентира "Труд". Брюксел може да ни глоби с 55 млн. евро заради заменките на гори. Ако предназначението на терените е било променено в строителни, санкцията може да скочи до 126 млн. евро.

Правителството е получило във вторник писмо с питане дали заменките са държавна площ. То е следствие от жалби на неправителствени организации, съобщи премиерът Бойко Борисов вчера. "До 20 дни трябва да отговорим. Няма да се опитвам да доказвам, че няма държавна помощ, защото всички знаем как царят, Станишев и Доган си раздадоха горите", заяви премиерът. По думите му трябва да се търси наказателна отговорност за заменките, тъй като са придобити имоти по престъпен начин.

"Корупцията, а не заменките са проблем за горите", коментира "Пари". Отбелязва се, че болезненият 20-годишен преход показа, че каквито и закони да се напишат, каквито и наредби да се измислят, винаги ще има вратички да бъдат заобиколени. В нашия случай не заменките са проблемът, защото те дори са определена част от пазарния механизъм. Проблемът е в корупцията и в липсата на достатъчна обществена нетърпимост към нея.

"Найденов спасява европари с екшън план", научаваме от "Стандарт". Със спешен екшън план земеделският министър Мирослав Найденов ще спасява парите от Европейския фонд за развитие на селските райони. На 26 януари той е получил писмо, в което Брюксел ни съобщава, че може да ни изключи от финансиране по програмата. Причина за заканата е, че България не се е придържала към евродирективите в процедурата по усвояване на средствата. Общата сума по програмата е 3,2 млрд. евро, с които трябва да се финансират фермерите до 2014 г.

БЪЛГАРИЯ - ЕС

Под заглавие "Аплодисменти" "24 часа" съобщава, че Кристалина Георгиева е одобрена за еврокомисар веднага след блестящо представяне в Брюксел. Новата българска кандидатка за еврокомисар показа класа и отличен опит в определения й ресор за международно сътрудничество, хуманитарна помощ и реакция при кризи. През 3-те часа на изслушването Георгиева имаше добри реакции и с чувство за хумор отвръщаше на политическите закачки на евродепутатите. Малко след края на изслушването всички координатори на политически групи обявиха, че подкрепят Кристалина Георгиева за комисар.