Ако сте от активните потребители на Фейсбук и нямате ферма сте един от малкото, които не се занимават с виртуално земеделие и животновъдство. Останалите по няколко пъти на ден влизат в играта Фармвил, за да се погрижат за животните в стопанството си, да наберат доматите или да засеят няколко лехи със соя. Колкото по-често го правят - толкова повече виртуални пари трупат в сметките си и увеличават възможността да развият фермата си.
„Човек удовлетворява своята потребност без да му се налага реално да излезе навън или да се занимава с екологични дейности, което не винаги има желание, време и средства”, обясни Маргарита Стефанова-Бакрачева.
Във Фейсбук вече са създадени и няколко групи, които призовават хората вместо да копаят виртуални градини да излязат пред блока и да засадят едно цвете или дръвче. Ако осъвременим поговорката - лозето не ще кликане с мишка, а мотика. Искат се и желание и познания, ни разказва 70-годишният агроном Илия Кузманов.
„Отглеждането на растения, освен че дава плод, то действа възпитателно на децата ни. Младото поколение бяха откъснати от земята и от производството. Сега намират, че връщането с вилните зони с всичкото, което е хората търсят, вече да си посадят дървета, да имат плод да си откъснат”, заяви Илия Кузманов.
Ако в реалния свят имате за съсед човек като Илия Кузманов винаги можете да разчитате на него за съвет и помощ за присаждане на лимон например. Във виртуалната ферма също имате съседи, но пък няма как да седнете под шарената сянка на интернет-дърво.