Нивото на радиация в четвърти енергоблок на АЕЦ "Фукушума" в Северна Япония продължава да се покачва, съобщават японски медии.
Според съобщенията радиационният фон около реактора вече е толкова висок, че затруднява нормалната работа и контрола над състоянието на енергоблока, което увеличава риска от инциденти. По-рано днес бе съобщено, че в района на АЕЦ-а е отчетено ниво на радиацията, превишаващо 400 пъти годишната норма.
В четвъртия реактор на централата имаше пожар, после избухна взрив, след което се запали склад с ядрени отпадъци. Огънят беше потушен, но пряко в атмосферата са изхвърлени радиоактивни частици.
По-рано днес премиерът Наото Кан призова всички в радиус от 30 километра от централата да не напускат домовете си. Японската метеорологична агенция предупреди, че вятърът, който досега отнасяше радиоактивните изпарения от електроцентралите към Тихия океан, се е обърнал и духа към сушата. Така изпаренията се разпространиха и в други райони.
Радиоактивните материали, изхвърлени във въздуха от засегнатата от земетресението японска атомна електроцентрала, могат да попаднат в храната и източниците на вода, като най-голям риск за здравето има за децата и неродените бебета, предаде Ройтерс.
Експертите предупреждават, че всяко излагане на радиоактивни материали крие потенциални рискове от различни видове рак.
Учени от китайския университет в Хонконг предупреждават, че водите в Япония трябва да бъдат проверени за радиоактивност. "Парата от въздуха може да се върне обратно във водата и да засегне морските обитатели. Завали ли дъжд, ще се замърси и питейната вода", обясняват специалистите.
Според Световната здравна организация Япония взима адекватни мерки, за да предпази населението си от радиоактивна опасност. Евакуират се хора и се складира калиев йодид - противоотровата за радиация.