Безработните съпруги на български военнослужещи, които участват в мисии зад граница, ще могат да получават обезщетение, докато трае мисията. Това реши днес Министерският съвет. Сумите ще бъдат изплащани от териториалните структури на НОИ. За целта съпругата трябва да бъде регистрирана в местното бюро на труда.

При заминаването на военнослужещите на служба на друго място семействата им са подложени на изключителни изпитания, дори когато става въпрос за преместване от един град на България в друг. Обикновено преместването е по-тежко за съпругите.

През последните години на реформа в армията и закриване на поделения много военни трябва да търсят работа в други гарнизони. Такъв е и случаят на капитан Йонко Сидеров, който през 2001 година е принуден да се премести от Шумен в София. Сега той е знаменосец в гвардейската рота, но жена му трябва по цял ден да си стои в къщи.

"Всеки като чуе, че е над 30 години,с две деца или тактично отказват, не я викат на интервю, на събеседване и няма работа", обяснява кап. Йонко Сидеров. 

Нели Сидерова трябва да се грижи за две деца, които са на осем и десет години.

"За трети път го правим това нещо, преместването от град в град. И е трудно, защото започваш всичко отначало", казва Нели. 

През първата година след преместването тя е получавала обезщетение като безработна, но със съпруга й смятат, че би било много по-добре да получат съдействие за намиране на работа.

"Според мен, по-добрият вариант е да се намери работа на съпругата на военносулжещия, който се е преместил. Дали ще бъде в поделението, дали в държавна институция, в частна фирма. не зная, но това е най-добрият вариант", коментира Нели. 

Заради проблема с работата за съпругите, много семейства изпадат в друга типична ситуация - военнослужещият се премества в новия гарнизон, а семейството му остават в стария, където съпругата има работа. Така семействата се виждат най-много веднъж в седмица.