Председателят на Върховния административен съд Константин Пенчев освободи днес тримата съдии, за които имаше твърдения, че техни роднини са придобили имоти в община Приморско, като крайно нуждаещи се, съобщиха от съда.
Тримата магистрати са Панайот Генков (освободен от длъжността "председател на Първо А отделение във ВАС"), Николай Урумов ("председател на Трето отделение във ВАС") и Андрей Икономов ("председател на Пето отделение във ВАС").
На 14 май председателят на ВАС сезира Висшия съдебен съвет с искане за извършване на проверка по случая, която да установи дали тримата съдии са уронили престижа на съдебната власт.
След като е освободил от длъжностите им тримата магистрати Константин Пенчев е възложил на зам.-председателите на съда Венета Марковска и Галина Солакова администрирането на делата в трите отделения до назначаване на нови ръководители.
Наш екип провери може ли всеки да получи право на строеж на брега на морето
и по какви критерии са били избрани близо 400 души, квалифицирани като крайно нуждаещи се и с жилищни нужди. В т. нар. "блок на специалистите" 11 дни живее дъщерята на ръководителя на Трето отделение във Върховния административен съд Николай Урумов – Деница. Това се случва, докато тя бъде регистрирана като жител на Приморско. След това кандидатства за жилище и получава парцел от близо 500 квадрата за по-малко от 2 000 лева.
Урумова от два месеца строи пететажна сграда на брега на морето в апетитният квартал, известен като Буруна.
"Тук са осем парцела, за които в момента има издадени две разрешителни за строеж и това е вече реализираното право на строеж на един от парцелите", обясни общинският съветник Дончо Гунчев.
Второто разрешително за строеж, също като нуждаещ се, получава синът на уволненият за връзки с Красьо Черния апелативен прокурор на Бургас Йордан Иванов. За периода 2003-2007 близо 400 души се сдобиват с право на строеж по същата схема - нужда от жилище. Иначе са няколко хиляди. Обяснението на тогавашния кмет - Приморско имал нужда от повече жители, за да функционира като самостоятелна община.
"Аз не съм знаел какви са, що са, какви са децата. Имаше случаи - човекът е бил тук на почивка, харесало му, или пък друг работел като сервитьор или някъде работел и пита как да се устрои за постоянно в Приморско. Мераклиите са много, ако става въпрос. И ние сме гледали да не се промушват такива, дето само заради това да стане (показва жест с пачки пари – бел.ред.) и после да избяга. Все пак да се учи, да завърши, да си е тук, да се върне, да свърже живота си с Приморско. В тая посока сме работили", заяви бившият кмет на Приморско Димитър Димитров.
Решение кой да получи право на имот е вземала специална Комисия по картотекирането. Цените от няколко лева на квадрат пък са определяни с решение на Общинския съвет. Така всичко излиза законно.
"Дори и да бяхме направили някакъв ход по отнемане на отстъпеното право на строеж, най-вероятно щяхме да влезем в съдебна зала, в която ние няма как да се защитим, защото към онзи момент не само Урумова, а може би всички други, които на това място са получили имоти, са били изрядни", смята настоящият кмет Лиляна Димова.
Преди две години Общинският съвет взема решение Буруна да бъде обявен за зелена зона, за да не може на него да се строи. Но кметът Димова подкрепя решението едва миналата седмица.
"Две години общината е бездействала, хората обаче използват това време и вече строят. Това е", смята общинският съветник Дончо Гунчев.
Заради всичко това, напрежението сред местните ескалира.
"След като има толкова крайно нуждаещи се, защо не сме ние - хората от Приморско? Това е моят въпрос - защо не сме ние? И толкова бързо строеж аз не съм виждал някой в Приморско да направи - за два месеца", коментира Стойко Стойков.
Приморско не е единствената община по морето, където така наречените "крайно нуждаещи", иначе хора с влияние, са получили имоти на килограм. Ред е на прокуратурата да реши доколко това е законно.