Това разстройство на съня е познато от 1955 година, но поради динамиката на съвременния живот все повече хора в света сега се оплакват, че когато се събудят на сутринта намират хладилника си празен. Някои помнят какво и колко много са яли през нощта, а други забравят до момента, в който започват да качват килограми, и се питат как се случва това.

Има два вида нощно хранене - единият, когато човек помни какво е ял през нощта, а другият вид е подобен на сомнамбулизма - тоест не осъзнаваш какво правиш нощем. Първият се лекува от психиатри, но при вторият може да се наложи и хормонално лечение.

Американски и норвежки учени са установили, че настъпва хормонален дисбаланс при хората, които стават за да ядат нощем. Повишава се хоромонът на апетита и на стреса, а намалява нивото на хормона, който обуславя съня.

2% от цялото население на света страда от синдрома на нощното хранене, като близо 30% от затлъстелите хора стават съзнателно или несъзнателно, за да ядат. Понякога по 10 пъти на нощ, твърдят диетолозите. Нека хората си помагат сами, казват лекарите, като не се лишават от закуска и ядат редовно и по малко през деня.