
При средна норма от 30-40 литра на квадратен метър през февруари, в страната валежите са били между 5 и 10 литра - тоест близо 6 пъти по-малко. Най-малко дъжд е валял във Видинско - за цял един месец само 2 литра на квадратен метър.
"Земята е суха, има много пожари и изсичане на гори. Поради това водните ресурси намаляват и от тази гледна точка аз не мога да направя някакви такива оптимистични изводи за състоянието на водните ресурси в България през тази година", казва Асен Личев, началник отдел "Ползване на водите" в Министерство на околната среда и водите.
По данни на министерството в момента в най-тежко състояние са язовир "Христо Смирненски" и язовир "Среченска бара". От тях се снабдавят с вода жителите на Габрово, Враца и Монтана.
Ако в двата язовира в най-скоро време няма приток от пролетното снеготопене, в Габрово, Враца и Монтана може да има още по-тежък воден режим.
"Това, което хората могат да направят в една такава ситуация е, да имат по-големи претенции към водоснабдителните дружества, като техни абонати да си намалят огромните загуби по водопроводната система. Тосет всеки от нас да погледне на водата не като на такъв божи дар, а да погледне на водата, като на едно вещество, което поддържа живота ни и да направи всичко възможно да го спестява", съветва Асен Личев.
По данни на министерството на околната среда през последните три години сумарният отток на българските реки намалява с по 3 милиарда кубически метра на година. Тоест заради засушаването всяка година губим толкова вода, с колкото може да се напълнят 6 язовира, като язовир "Искър".