
Според държавния секретар Колин Пауъл, военното решение не е на дневен ред и Вашингтон първо ще се опита да постигне целите си в Ирак с дипломатически средства.
Ирак бе посочен от президента Джордж Буш, като част от остта на злото Багдад-Техеран-Пхенян. Тази теза не се приема, както от западноевропейските партньори на Вашингтон, така и от Русия. Президентът Владимир Путин коментира, че Ирак наистина създава проблеми на международната общност, но се обяви против военно нападение. Путин предупреди Буш, че нищо не може да оправдае евентуална атака срещу Багдад, тъй като Ирак не е подпомагал финансово режима на талибаните и организацията "Ал Кайда", нито е изпращал наемници в Афганистан.
Военният министър на Франция Ален Ришар изрази позицията на Париж, че срещу Ирак трябва да се оказва натиск да приеме връщането на оръжейните инспектори, но без да се търси военно решение. Ришар призова още ембаргото срещу Ирак да бъде отменено. По-рано Германия също се обяви против нападение срещу Ирак. Кралят на Йордания Абдула поиска от Джордж Буш, по време на посещението си в САЩ, да не напада Ирак. Това е и позицията на всички арабски страни.
През седмицата два американски вестника, както и британският "Гардиън" писаха, че се подготвя мащабна операция с участието на 200 000 американски войници, които ще бъдат базирани в Бахрейн.
Министърът на отбраната на Великобритания Джеф Хун днес призна, че е чул за подобни планове, но изрази съмнения, че Вашингтон би предприел военни действия срещу друга страна без да се кансултира с Лондон.