Замърсяването на атмосферния въздух води до по-висока заболеваемост, смъртност и миграция. В силно замърсените райони е увеличен броят на заболяванията на дихателната и сърдечносъдовата систма, има повече кожни и очни заболявания.

Особено осезаем е този проблем в дни като днешните, когато времето се затопля, снегът не крие мръсотията по улиците, а прахът се наслоява навсякъде около нас.

Замърсяването на околната среда с прах се дължи на използването на твърди горива с високо пепелно съдържание. Най-голямо количество прах се изхвърля при производството на електро- и топлоенергия. Други източници на прах са лошо поддържаните пътища, градските сметища и открити кариери.

Според данни на ХЕИ за замърсяването с прах на софийския въздух най-високите концентрации в района на улица "Цар Симеон" и Централна гара са измерени през месец март и в периода октомври-декември, което е резултат от несвоевременното почистване на улиците от пясъка и лугата през зимата. За да се намали замърсяването с прах трябва да се използват горива с по-ниско пепелно и сярно съдържание, както и да се премине към нови екологични източници на енергия.

От Столичния инспекторат по чистотата съобщиха за Би Ти Ви, че е договорено с фирмите концесионери изънредно почистване и измиване на улиците в следващите 10 дни. По принцип в оперативния план за зимно почистване, който обхваща периода от 15 декмври до 15 март,  не се предвижда измиване заради ниските температури.