
98 процента от територията на България са застрашени от сеизмични въздействия. Експертите предупреждават, че ако в партера на сеизмично осигурена сграда премахнете неносещите стени, за да си осигурите повече търговска площ при евентуално земетресение носещите елементи ще са принудени да понесат до 4 пъти по-голямо сеизмично натоварване.
Без никакво осигуряване при трусове са строени и къщите в селските райони.
"Това са сгради строени без колони, без противоземетръсни шайби, без пояси дори. Единствените конструктивни елементи лягат върху тухлени стени от тухли четворки., казва д-р Светослав Симеонов.
В момента норми за проектиране не забраняват на собствениците на сгради да ги преустрояват, като махат стени и колони. Достатъчно е собственика да докаже, че направените подобрения са сеизмично осигурени. Това изискване обаче отпада ако премахнатите стени и колони променят само с 5 процента теглото на сградата.
Дори и да махнете всички стени и колони на един етаж. Няма да намалите теглото на сградата с повече от 5 процента. Това обаче съвсем не означава, че тя ще е достатъчно обезопасена при евентуално земетресение.
Експертите смятат, че трябва да се разработят методи и технологии за безразрушително повишаване на земетръсната устойчивост на сградите. За да устои на силен трус една сграда трябва да отговаря на три условия.
"Първото е наличието на професионално изготвен проект, второ - добросъвестно изпълнение, третото е качествен материал", заяви проф. Людмил Ценов, директор на Централната лаборатория по сеизмична механика и сеизмично инжинерство.
Най-висока е сеизмичната активност в Пловдив, София, Благоевград, Ямбол и Шабла.