В Дома в село Крушари са настанени 100 деца. Близо половината от тях са с по няколко диагнози - не само с психически, но и с множество физически увреждания.
"И през 93-та, и 95-та година, когато работех в дома като възпитател, и днес като директор, децата, които са лежащи, най-тежките случаи, най-болните деца не живеят дълго, колкото и грижи да полагаме за тях", заяви Юлия Върбанова, директор на дома.
В момента 27 специалисти се грижат за децата - трудотерапевти, кинезитерапевти, социални работници, рахабилитатори, психолози.
"Медицинският персонал се състои от 4 медицински сестри, двама фелдшера едно джипи, което работи на територията на община Крушари и е джипи на всички деца в дома и 1 стоматолог, който е личен стоматолог, също кабинетът му е в селото”, допълни Юлия Върбанова.
- Можете ли да бъдете категорична за това, че тук децата са добре гледани.
- Да мога да бъда категорична.
Част от децата, настанени в Дома успешно се интегрират и в обществото - посещават Дневен център за деца с увреждания, училище, детска градина.
"Миналата година в националния конкурс за рисунка "Мисия спасител" възпитаничката на дома Елица Маринова спечели първо място в републиката, за нейната рисунка. Милена спечели първо място на областно ниво. Водени от учителите си от помощно училище две момичета участват втора година в състезанията Бочко за деца с увреждания. И двете години се връщат с медали. Тази година през ноември донесоха златни медали, двете деца", разказа директорката на дома.
Според Върбанова средствата, които се осигуряват от държавата, са достатъчни за издръжката на децата. Липсват им пари за ремонт на детската площадка, на оградата на дома, но за това пък намират дарители.
"Но за всекидневните нужди, за медикаменти, за памперси, за водене в Добрич при специалисти, за храната на децата пари не липсват и стигат", категорична е Юлия Върбанова.
До края на май проверката трябва да приключи. Тогава ще бъде изготвен и доклад с резултатите от нея.