Директорката прави униформите задължителни с правилника на училището. А според Закона за образованието учениците трябва да посещават занимания просто в приличен външен вид. И въпреки че всички учители се подписват под задължителните униформи, в последствие се появяват недоволни.
„Не може в 21 век в българското училище да се борави с такива сталинистки методи”, негодува преподавателката Мая Бучова.
Кой ходи на училище със или без униформа проверява специална комисия. Учители влизат в часовете и гонят учениците, които са без риза, панталон и вратовръзка.
„Ако едно дете бъде отстранено няколко пъти, трупа неизвинени отсъствия. За 15 неизвинени отсъствия ученикът се изключва от училището”, обясни Лидия Симеонова - учител по български език. Един от членовете на комисията обаче заяви, че досега не е гонил никой.
Дневниците обаче говорят друго - от една година учениците са гонени масово, като в скоби е подчертана причината - не са облечени по правилник.
Освен проблем за ученика, тези проверки се оказват и проблем за преподавателите, защото не са редки случаите, когато от 20 деца след проверката в час остават само 5, а така се саботира учебният процес.
Срещу униформите се изправиха и децата. Казват, че са от изкуствена материя, не са удобни и лесно се късат.
Ръководството на училището се опита да убеди екипа на „Тази сутрин”, че самите учители също ходят с униформи, само че точно този ден са ги оставили у дома.
А това, че децата взимат пример от учителите е вярно, но не по отношение на облеклото, а на аксесоарите - част от тях са с пиърсинг по примера на заместник-директорката, която носи обеца на носа.
Иначе от Инспектората по образованието излязоха със становище, че няма нищо незаконно във въведения правилник. Единствената препоръка е да се стимулират родителите да следят дали децата им ходят на училище правилно облечени.