В миналото на Приморско 80% от къщите са построени на общинска земя. Факт, който остана национално неизвестен дълго време. По-точно до деня, в който върху носа, откъдето някога са излитали хеликоптерите на Гранични войски, кацна хотелът на младши съдия Деница Урумова.
"Гранични войски с общината се съдеха за тая земя. Идвам си сега напролет тука - гледам изникнала сграда", разказва Станчо Станчев.
Миналата година Станчев чул, че на носа ще се прави парк, а се оказало, че ще има нови съседи. Сред които дъщерята на висшия магистрат Николай Урумов и доведения син на апелативния прокурор на Бургас.
"Кметът какво е правил? Там, разбрах, че е вземал съгласието на общинския съвет, за да даде тия парцели на хора там, вътрешни хора, които да му решават делата един ден в съда", смята Станчев.
Комисия, начело Дончо Гунчев, е прегледала близо 400 сделки за отстъпено право на строеж от времето на бившия кмет Димитър Димитров. 14 имена са изпратени на вниманието на ДАНС, прокуратурата и комисията Кушлев.
"Този доклад е изпратен на много инстанции, от които инстанции, до ден днешен ние нямаме никакъв отговор. От които, до ден днешен, ние нямаме нищо”, заяви Дончо Гунчев.
В опит да опазят земята на Боруна от застрояване, общинският съвет гласува тя да стане зелена площ. Промяната в плана е работа на новия кмет.
„Две години и четири месеца тя не прави нищо. Значи, хората построиха сграда. И тя оня ден се сеща във вестника да го обяви”, каза още Гунчев.
Кметът Лиляна Димова обяснява това с технически трудности:
„Искате да ме питате - някой оказал ли ми е натиск - не, не няма такова нещо”.
След като стана ясно, че близки на поне петима магистрати са се уредили с имоти на първа линия като крайно нуждаещи се от жилища, в сградата на общината текат постоянни проверки. Оригиналните документи вече са в районната прокуратура в Царево.
„От документите, които излизат към този момент, няма жител, настоящ на град Приморско, който да няма подадена молба за отстъпено право на строеж. Не мога да твърдя, че съвпада с някакви политически събития - но общо взето всичко това се развива преди изборите”, коментира Кънчо Крумов.
Не всички граждани в молбите си декларации са заявили, че са социално слаби или крайно нуждаещи се. В една от молбите, гражданин на Приморско е написал, че е художник. Гледката го вдъхновява и затова той моли общината да му даде място във вилната зона Узунджата. Друг пък е написал, че се увлича от фотографията. По тогавашната нормативна уредба не е имало особена пречка всеки един да получи отстъпено право на строеж, стига да докаже, че няма имот и живее на тясно.
„Има случаи от местни лица, които пишат - живеем в къща от 500 квадратни метра, но ползваме апартамент от 68 квадрата - молим да ни учредите право”, обясни Кънчо Крумов.
Районната прокуратура твърди, че общината в Приморско до преди няколко дни е криела част от документите. Дневникът с молбите се е появил наскоро.
„Установено е, че дневникът е съставен от лице, което към момента на съставянето му не е бил назначен и не е работел в община Приморско. Не мога да си представя, че от нас ще бъдат скрити декларациите и ще се чака да изтече давностният срок”, каза Крумов.
В края на 2007 година кметът на Ахтопол Бисер Колев е осъден за това, че неправомерно е дал право на строеж на съпругата на върховния съдия Николай Урумов - Здравка. Наказанието за кмета е глоба от 1 500 лева.
Сега прокуратурата в Царево е подновило прекратено разследва за документното престъпление в Приморско. Отделно прокуратурата в Бургас разследва дали бившият кмет е имал право да учредява еднолично стотици права на строеж. Димитър Димитров няма притеснения:
„От прокуратурата ме питаха, беше по телефона, дали са ми оказвали натиск - някои там съди в действията - такова нещо няма. Как ще говорим за подкупване бе. Тая дума аз въобще не искам да ми я казвате. Нито аз искам мен да ме подкупват, нито аз да подкупвам. Всичко си е с правото - каквото има. Имам документи на архиви - всичко си имам. За какво да подкупвам”.
Членовете на комисията, която през 2004 година е картотекирала нуждаещите се от жилище, също се гордеят с работата си. Целта им не е била да задоволяват социално слаби, а да вдигнат населението на община Приморско.
„По това се спекулира "социално слаби". Тук не става въпрос за социално слаби, тука става въпрос за хора с жилищни потребности. Млади, образовани хора, хора заможни - с цел да изградим едно общество тук от заможни, можещи и знаещи хора”, обясни Янко Томов.
Комисията е ръководена през цялото време от Маргарита Серафимова.
„Картотекираните граждани не са картотекирани като крайно нуждаещи се и като социално слаби. Четвърта и пета група означава, че те нямат жилище на територията на общината. И моят син е картотекиран - и на моя син е отстъпено. Ама питате ли дали той желае да живее при мене, след като е на 32 години? След като майка му е председател на комисията - генетично увреден ли е, че не може да кандидатства с правата си да бъде картотекиран? От 20 години живее при нас. Тя няма ли право да живее в собствено жилище?”, попита Маргарита Серафимова.
Разковничето е в термина "установени жилищни нужди".
„Например, ние притежаваме тук два имота в Приморско. И имаме жилище и в Бургас. И сега изведнъж се оказва, че имам жилищна потребност да имам жилище и в София - а сега тълкувайте го както си искате”, подкани Янко Томов.
За разлика от 2004 година, миналата година само 11 семейства са картотекирани за получаване на отстъпено право на строеж. Те живеят на края на града в незаконно построени бараки. На метри от тях младеж довършва основите на поредната къща, построена с отстъпено право на строеж.
„Много ни дразни - как са получени точно не знам. Сега вече научаваме. Тези места, когато се раздаваха ние не разбрахме нищо. Мисля, че ние сме крайно нуждаещите”, заяви Стоянка Рачева.
Преди три години Деница Урумова платила под 2 000 лева за правото да строи на общинска земя. Сега цената е съвсем различна:
„35 000 само за мястото. Ние ги нямаме тия пари. Ние работим цял живот към общината - озеленяване, чистачи, даже в момента сме безработни”.
Още преди четири години известният Здравко от Приморско пише първите сигнали за неправомерно раздадени права на строеж.
„При нас - хората от Приморско, проблемът не е на кого са давани, а защо са давани тия места. За нас е ясно, че зад всяко едно даване е поет някакъв ангажимент. Обижда ме начинът, по който и сегашният кмет подхожда към тоя проблем. С мънкане, с недомлъвки, с увъртане”, признава Здравко Василев.
„Не искали просто да се занимаваме с всичките хора. Ние сме малък град, където не можем да тръгнем да се караме с всичките - ти що получи, пък аз не съм. Затова сме акцентирали точно на непознатите имена, които според всички хора, които живеят в този град нямат право да получат тука”, каза Дончо Гунчев.
„Ще заведем дела, за да докажем неправомерно раздадените отстъпени права на строеж. Ще започнем от тези, които са в доклада на комисията. Все пак сме наясно срещу кого общината трябва да води дела - това са сериозни юристи”, обясни Лиляна Димова.
Покрай последния скандал Димова припомни старо дело срещу бившия кмет. Преди години справка показала, че той има фирма, в която участва с друго ЕГН.
Тоест с едно ЕГН е кметувал, а с друго се води като управляващ на фирмата. Водили са дела да бъда отстранен от длъжността кмет”, каза кметицата.
Димова обаче губи делото, по време на което служител на гражданския регистър признал, че е допуснал грешка.
„Мога ли аз да имам две ЕГН-та? Нали като вадиш лични документи, ти го дават от органа, който ти издава МВР там. Аз ще ви обясня за случая - бях в чужбина, прибирам се и ми се обадиха веднага да ида в кметството в Царево. Отивам с паспорта и веднага ми го вземаха. Тап тап тап, скъса каквото има и вика отивай да си вадиш нов паспорт”, оправда се Димитър Димитров.
В малкия град всеки има компромат срещу другия.
„Добре, като дадох на Лиляна Димова, тя гласува ли за мене? Нали съм дал лично. Тя гласува ли за мене? Що са такива глупости бе”, коментира Димитров.
Синът и съпругата му също са се уредили с отстъпени права на строеж - резултат от които са няколко хотела.
„Можещ човек съм, и то много можещ. От нищо нещо правя винаги, така е било. Вие виждате, може би сте снимали, знам, че сте снимали какво съм, какво правя - но не за себе си. Всичко е по закона, всичко е по реда. Можещ човек съм”, каза още той.
Срещу районния прокурор пък се изтъква фактът, че живее в общинско жилище в Приморско.
„Майка ми е имала отстъпено право на строеж, което е изтекло преди две три години. Мястото не е застроено, тоя въпрос за мене е приключил. Самият аз нямам отстъпено право на строеж. Синът ми също няма. Знам, че брат ми е искал, но аз не съм искал. Правото на строеж, което беше в Царево - то се прехвърли на нея след развода и си е нейна собственост”, обяви Кънчо Крумов.
Такъв е фонът, на който гражданите искат зелени площи и правосъдие.
„Дали ще вземе накрая да осъди някой висш чиновник”, пита Дончо Гунчев
„Ако има правителство и власт, ако има всичко онова, за което се говори - това нещо трябва да се
премахне и да се направи един хубав парк за Приморско”, смята Станчо Станчев.