Каква е съдбата на малкия Николай, който навръх Никулден беше роден и изоставен от майка си в покрайнините на Асеновград. Защо трябва да се чака цели шест месеца преди детето да бъде предложено за осиновяване? Какво е почти да не си спомняш за това, че си изхвърлил детето си - и защо е необходимо да раждаш, само, за да изпробваш дали бебето ти ще имат късмета да бъде открито преди да замръзне. Историята на това дете разказват Антон Хекимян и операторът Кристиан Иванов.

- Спомняш ли си какво се случи декември месец?
- Този декември ли?
- Да.
- Ами така идваха да ме питат за детето, това е
- В 7 часа като ме хванаха болките, имахме едно теле – тъкмо щях да отивам, но болките ми се усилиха. Намерих целина и там легнах. Към 15-20 минути, тогава май, когато станах и си тръгнах.
- За 15-20 минути бебето беше при тебе. Взе ли го, пипна ли го
- Не. Само видях, че е момче – разказва Гюлшен Кърмаджи.

Гюлшен отделила плода от утробата си някъде в храстите. Не помни къде. Полежала малко, прибрала се вкъщи, преоблякла се и пак си легнала.

- Тогава нашите не знаеха, че съм бременна. Те разбраха след това, когато родих. Полицаите, молицаите идваха тук и нали вече разбраха. Даже ми се караха защо съм направила така.

От обясненията на майка и дъщеря - разбираме, че е много по-срамно да кажеш на родителите си, че си бременна, въпреки че си на 31 години, отколкото да скриеш и след това да изхвърлиш плода.

- Като нямаш мъж, как да родиш и да отидеш при майка си и баща си – пита майката Гюмие Кърмаджи.

Екипът ни реши да провери какво се случва с бебето четири месеца след раждането. Николай е в дом „Майка и дете” и ще трябва да изчака поне още два месеца дали случайно някой от родителите му няма да се сети за него. След това ще бъде вписан в регистрите за осиновяване.

Детето е намерено от туристи - без отрязана пъпна връв и почти премръзнало. Николай определено е имал късмет, но дали е имал същия след попадане в институциите.

- Защо трябва да се изяснява кой е родителят?
- Ние нямаме документ, с който да настъпи промяна в акта за раждане кой е родителят на детето, че точно тази жена е родител на това дете – обясни Милена Милушева.
- Необходим ли е такъв документ?
- Ние очакваме да получим такъв и именно във връзка с това спазваме този 6-месечен срок за вписване на конкретното дете в регистъра за осиновяване. Самият казус е малко по-различен.

С други думи, социалните служби в Пловдив са решили да се презастраховат и да изчакат законовите шест месеца, вместо да впишат бебето в регистрите за осиновяване още на седмия ден.

- Защо е необходимо това изчакване - тя няма да го потърси.

- Може би наистина не всеки би могъл да каже да, трудно ни е да вземе това решение. Понякога самите ние се лутаме и търсим отговор. Тъй като нямаме ясно заявена позиция в момента, опираме се на този 6-месечен срок от издаване на заповедта за вписване.

Николай е петото поред дете на Гюлшен. За първите три деца родителските й права вече са отнети. И трите живеят при баща си. Четвъртото е при втория и мъж.

- Искаш ли го това дете
- Няма как да се грижи за него и да го взема.

- Ти като го роди, какво си мислеше, че ще стане с това дете? Помисли ли си, че може да умре?
- Да.

Гюлшен няма да бъде обвинена в опит за убийство на детето си. Ще й търсят наказателна отговорност само за поставяне дете в риск.

От районната прокуратура в Асеновград  поясниха, че забавяне в разследването има заради експертизата - дали наистина Гюлшен е биологичната майка.

Единственото което се е разбрало от кръвните проби до този момент е, че майка на Николай може да е Гюлшен или всяка друга с нейната кръвна група.

Обвинения трябва да бъдат повдигнати тази седмица. Най-вероятното решение на съда – условна присъда или глоба.

Разговор по темата можете да чуете в прикачения файл.