Един човек загина, четирима са ранени при взрив в ядрен цех във Франция. Инцидентът стана в склад на атомна електроцентрала, недалеч от Марсилия. Там няма ядрени реактори, уточниха властите. От националната електрическа компания, която е собственик на съоръжението, заявиха, че "става въпрос за промишлен, а не за ядрен инцидент". Единият от ранените е в сериозно състояние. Никой обаче не е бил облъчен с радиация.

Няма изтичане на радиация

увери националният ядрен регулатор - Агенцията за атомна безопасност. Експлозията е станала в пещ в ядрения център в град Маркул, на около 30 километра от Авиньон и на 80 километра от средиземноморското крайбрежие.

Според информациите избухнала е пещ за топене на отпадъци с много слаба радиоактивност. Пожарът е бил овладян бързо. Въпреки че няма изтичане на радиация, според рутинната процедура около обекта е установен периметър на безопасност, в който постоянно се следи нивото на радиоактивност.

Френските власти вече обявиха инцидента за приключен

Френската агенция за ядрена безопасност ще направи проверка, за да установи причините за инцидента."Грийнпийс" поиска пълна и незабавна прозрачност за случая.

Този обект не е включен нито в проверката на френските ядрени инсталации, поискана от правителството, нито в последните инспекции, извършени от агенцията за ядрена безопасност,
подчерта френският клон на екологичната организация.

За населението у нас няма никаква опасност от радиация

За това увери председателят на Агенцията за ядрено регулиране Сергей Цочев. "Дори и да има някакво замърсяване, то ще е в рамките на площадката на централата", заяви Цочев.

Междувременно цената на акциите на френската електрическа компания „Електрисите дьо Франс” падна с 6% след новината за взрива в нейния ядрен обект.

В обекта, който е собственост на "Сокодеи" - филиал на френската енергийна компания Е Де Еф, няма ядрени реактори. Той е близо до център за ядрени изследвания. "Маркул" е обект за управление на атомни отпадъци. Мястото е частично използвано от френския атомен гигант "Арева" за произвеждане на мокс-гориво, което се използва при рециклирането на плутоний от атомни оръжия. Процесът включва подлагане на свръхнагрети плутониеви и уранови сфери в пещ.