За девета поредна година в София се провежда музикалният цикъл "Концертмайсторите”. Вторият концерт от тазгодишното издание на цикъла е на 29 ноември в зала България от 19:30 часа. В него за първи път в света ще прозвучат едни от най-популярните произведения за пиано на Бетовен и Чайковски, но с оркестър.

"За първи път в света в България ще прозвучи "Лунната соната” на Бетовен за пиано и оркестър и "Fur Elise”, както и "Годишните времена” на Чайковски. Пианото свири пак същата партия, но оркестърът украсява, добавя ефектност на звученето”, каза витруозният пианист Георги Черкин, който е създал оркестрациите на произведенията и ще ги изпълни като солист на 29 ноември. "Често се правят версии само за оркестър, "Лунната соната” има версия за оркестър, но някак си нещо се губи. Според мен като се добави към пианото оркестъра, се добива чувство за завършеност”, каза Георги Черкин.

Цикълът "Концертмайсторите се радва на голям интерес от страна на публиката, "което показва, че публиката, която вече е и една доста подмладена публика, търси тези концерти”, каза Васил Димитров – директор на bTV Radio Group, част от която е Classic FM – организатор на "Концертмайсторите”. "Това е деветият сезон на концертите на оркестъра на Classic FM Mtel и той всъщност създаде една своя публика, която с удоволствие търси тези концерти. Те се обединяват в абонаментни цикли, хората купуват 5-6 концерта наведнъж и залата се препълва”, каза още Димитров.

"Георги е един от българските артисти, които се радват на голямо уважение от страна на българската публика и затова има и пълни зали. Той постига това, което други хора постигат в чужбина, тук в България. Ние можем да се радваме, че такива хора остават в България. Това не значи, че той не пътува непрекъснато”, обясни директорът на bTV Radio Group.

Самият Георги Черкин обясни, че се е опитвал да заживее в чужбина, но не е могъл да превъзмогне носталгията към родината. "На мен ми допада най-много да си живея в собствената страна, да пътувам на различни места и да се връщам”, каза пианистът.

Тази година Classic FM ще отпразнува 16-ата си годишнина. "Това е едно от най-старите радиа в България. Доста трудно в тези години издържа, но наред с огромните усилия на екипа, който продължава да прави това радио, ние успяхме да създадем една връзка с хората не само с ефира, а и с правенето на много концерти. Факт е, че радиото продължава и е уникално за България. За нас е един не само талисман за цялата радио група, а и един скъпоценен камък, защото това изкуство е много по-високо от това другото, за което преди малко стана дума (бел. ред. - чалгата).

Според Васил Димитров класическата музика тепърва ще бъде оценена по-добре. "Скоро имах един разговор интересен с президента на Америка за България, която в момента активно подкрепя българската музикална култура. Споделих с него, че в момента реформи текат в България, че изкуството е в тежко положение, няма средства и това се отразява много лошо на целия сектор. Той каза: "Това е, защото вие развивате изкуството по комунистически начин”. Ние специално не го развиваме по комунистически, а по другия начин, защото търсим средства и всъщност приходите от билети допълват липсващата част. Този човек каза: "Аз съм оптимист и смятам, че до 5-6 години нещата ще се оправят”. Аз това го свързвам с едно изказване на 10 ноември 1989 г., когато се говореше, че след 7 години ние ще се изравним с ЕС. Това е сложен процес, но ние сме в него много от отдавна и всъщност виждаме, че правим нещата по другия начин. Били сме принудени да го правим още от самото начало, защото не сме се радвали на никаква държавна подкрепа”, каза Васил Димитров.