Малко вероятно е събитията в японската атомна централа "Фукушима" да се случат у нас, заявиха от ръководството на АЕЦ "Козлодуй". Нашите реактори са от други тип и от по-ново поколение, освен това са проектирани да издържат сериозни земетресения, съобразно сеизмичната активност на района.

У нас, хипотетично, единствено хидровъзел Железни врата би могъл да застраши с висока приливна вълна централата в Козлодуй. Изчисленията обаче показват, че разстоянието е твърде голямо, а и значителна част от разлива по река Дунав би поел по-ниския румънски бряг, обясняват специалистите.  

"При нас имаме четири системи за сигурност, четири независими източника за подаване на ел. захранване към всеки един от блоковете. Дори да отпаднат по някакъв начин, което е невъзможно да се случи, имаме подготвен още един сценарий, който е разработен и внедрен. Това е с преносим генератор да се осигури ток и с противопожарни автомобили да започне охлаждането”, обясни Костадин Димитров – изпълнителен директор на АЕЦ "Козлодуй".

Ако все пак, на територията на централата възникне авария, първа помощ на пострадалите е предвидено да оказва козлодуйската болница. Годишният договор за 330 000 лева с централата вече е подновен.

"Тя ни подсигурява тези пари и ние поддържаме десет легла, а вече нуждите какви ще са, дано не се налага да научаваме. Здравната каса не заделя не абсолютно никакви средства, то няма такива пътеки”, обясни д-р Олга Николова, временно изпълняващ длъжността директор на МБАЛ-Козлодуй.

Парадоксално, но факт - тази година касата е орязала драстично бюджета на козлодуйската болница. Два пъти годишно в централата се проиграва вътрешният авариен план за действие, а националният - с участието и на населението, на всеки пет години.