Аукционна къща "Сотбис" за пръв път в историята си ще предложи на търг картината на абстрактния експресионист Нет Тейт "Мост номер 114" (Bridge No. 114). Наддаването е насрочено за 16 ноември. Предварителната оценка на произведението е 3000-5000 британски лири, съобщи на сайта си "Сотбис".

Картината на Тейт за пръв път ще бъде показана пред публика на изложба, организирана в навечерието на аукциона. Средствата от продажбата ще бъдат дарени за благотворителност на Artist's Benevolent Institution и ще бъдат използвани за оказване на помощ на художници в тежко материално положение.

Интересът към картината е предизвикан преди всичко от това, че Тейт е оставил малко наследство – само 18 картини. В "Сотбис" предполагат, че главното, което ще привлече купувачите, ще е самата личност на художника. В действителност той никога не е съществувал.

Нет Тейт е измислен герой от книгата на шотландския писател Уилям Бойд "Нет Тейт: американски художник (1928-1960)", която е издадена през 1998 г. В нея авторът толкова достоверно описва биографията на измисления живописец, че в арт средите се създава впечатлението, че Нет Тейт наистина съществува. В. Много дейци на изкуството казват, че знаят малко за Тейт, но никой не признава, че чува името му за пръв път, пише "Индипендънт".

В измамата на Бойд участват неговият издател и някои арт критици, но в даден момент водещи изкуствоведи разбират, че става дума за мистификация. В книгата Бойд използва снимки от личния си архив, снимки от антикварни магазини. А някои картини, приписвани на Тейт, са нарисувани от самия Бойд.

Писателят е въодушевен от факта, че картина на Тейт ще бъде продадена на търг. "Много се радвам, че популярността и славата му продължават да очароват и развличат", казва Бойд. Кой е истинският автор на картината "Мост номер 114", не се уточнява. Името "Нет Тейт" се появява в резултат на контаминацията на названията на две лондонски галерии – "National Gallery" и "Tate".

Ако ви е станало интересно какви други истории съчинява още Бойл, то сред преведените му книги на български език са "Синият следобед", "Армадийо" и "Бразавил бийч".