Екип на „Тази сутрин” се опита да разбере кой има задължението да извежда стоките от търговската мрежа -търговците или самите производители?
Отидохме на проверка в магазина заедно с екип от Агенцията по безопасност на храните. От там зрителят си е купил бисквити. Стоката била на промоция и се продавала на по-ниска цена. Върху кутията с бисквити забелязал, че срокът на годност е удължен, като върху изтеклия имало залепен допълнителен стикер.
Проверка на екипа ни заедно с инспекторите показа, че контролът за годност при захарните изделия е силно занижен. Макар че не открихме бисквити с изтекъл срок на годност, оказа се, че в магазина не се вписват захарните изделия във входяща книга, като така на практика не оказва контрол.
„След като не са вписани, това не гарантира, че те са направили оглед на стоката и дори да са имали някакви несъответствия, дори различни от това, те не могат да го докажат”, обясни Господина Андреева – инспектор от Българска агенция по безопасност на храните.
Магазинът не разполага с компютърна система, която да следи стоките с изтичащ срок. Цялата проверка се извършва на ръка от продавачите, които проверяват стоката кутийка по кутийка всеки ден.
„Сигнализират на мене, аз на фирмата и фирмата съответно си изтегля стоката, тоест това се извършва всекидневно. Да, проверката е всекидневна, някои фирми искат две седмици, преди да изтече срокът да си вземат стоката”, твърди управителят на магазина Валентина Стоилова.
Оказва се, че самото пазене и връщане на стоки с изтекъл срок на производителя също е нарушение.
„Тези връщания на производител са предпоставка за ново преопаковане и преетикетиране на храните и оттам безопасността на храните не може да се гарантира”, каза още Господина Андреева.
Храните с изтекъл срок на годност не трябва да се бракуват, а да се унищожават. За откритите
нарушения собственикът на хранителния магазин получи акт за 1000 лева.