"Импийчмънът на Първанов не е кауза на ГЕРБ, а на Иван Костов", твърди в интервю за "Новинар" политологът Татяна Буруджиева. Според нея пускането на подписка за импийчмънт на президента е акт на символично лично ангажиране на съответните хора в една обща кауза. ГЕРБ в момента създава около себе си тази общност на каузата. Друг е въпросът, че това не е каузата на ГЕРБ, а по-скоро на старото СДС, на Иван Костов, който на практика търпеше точно опозиционната критика на Първанов като лидер на БСП по онова време. Като че ли тук имаме неизживян много тежък личен момент. БСП в лицето на Първанов постигна онова, което трудно се прощава. Това е каузата на Костов и на ДСБ, даже не е и на СДС. ГЕРБ в момента по-скоро се държи като партия, която работи под диктат на съвсем други хора, смята Буруджиева.
***
"Първанов: Проверете дарителите на фамилни фондации", извежда под глава "Новинар". Да бъде направена проверка кои заможни българи, които са се облагодетелствали от приватизацията и раздържавяването в годините на прехода, са направили значими дарения към големите фамилни фондации на български политици. За това настоя президентът Георги Първанов в отговор на призива на премиера Бойко Борисов да бъде предоставен списък с имената на олигарси, които да бъдат проверени. Относно изявлението на вътрешния министър Цветан Цветанов, че ще бъде изпратено писмо до президентството, с което да се изискат имената на олигарси, към които правоохранителните органи имат специално отношение, Първанов изтъкна, че министърът би трябвало да знае, че подобна информация няма в президентската институция.
***
"След скандалите бях отписал ДАНС", признава проф. Димитър Йончев, експерт по сигурността и един от хората, участвали в създаването й. В интервю за "24 часа" той посочва, че първо е трябвало да се приеме стратегията за национална сигурност, да се определят мястото и ролята на агенцията и нейните взаимовръзки с останалите компоненти, и тогава да се пристъпи към нея. Иначе става обратното - цялото подреждане на стратегията трябва да се съобразява с агенцията. Според Йончев днес ДАНС вече намира себе си. Излиза от състоянието на информационна затвореност. Опитва се да си решава въпросите и най-вероятно има бъдеще.
***
"24 часа" коментира проучване на МБМД, проведено в столицата и големите градове в края на миналата седмица. Данните показват, че в дебата с президента засега правителството печели. След седмиците на изтощителен дебат около скандала "Дянков - Първанов" губещи са и двете страни, но все пак рейтингът на правителството като цяло, на премиера Бойко Борисов (58%) и на вътрешния министър Цветан Цветанов (56%) остават на значително по-високо ниво от този на президента Георги Първанов (40%). Процедурата по импийчмънт обаче не се одобрява от обществото - 34% споделят намерението на правителството и парламентарното мнозинство, против процедурата са 51 на сто.
Икономика
"Държавата започва спешна приватизация", обявява от първа страница "Сега". Правителството поема курс към ускорена приватизация на държавния дял във фирмите. Министерството на икономиката ще събере в един холдинг остатъчните си участия в 55 вече приватизирани фирми и ще последва бързо пускане на акции на самия холдинг на борсата, съобщи вчера вицепремиерът Симеон Дянков. Успоредно ще върви и класическата приватизация - чрез конкурси и търгове на едноименната агенция. Кабинетът цели двоен ефект - раздвижване на фондовата борса и солидни постъпления в Сребърния фонд, в който по закон влизат 90% от приходите от приватизацията. Това на практика ще укрепи и фискалния резерв, тъй като Сребърният фонд е част от него.
"Държавата спира да плаща за здраве на 150 000", отбелязва "24 часа". 150 000 бюджетни служители, сред които полицаи, военни и чиновници, ще си плащат сами вноските за здравното и общественото осигуряване от април. Досега те се покриваха от държавата. Вчера правителството се отказа от решението си миналата сряда да повиши здравната вноска от 8 на 10% за работещите в частния сектор. "Трябва да има равнопоставеност. Не е редно едни да плащат, а други - не", каза вицепремиерът Симеон Дянков. Според разчетите на финансовото министерство заради личното плащане на вноски заплатите на бюджетните служители ще намалеят с 12%. Очаква се държавата да си спести 150 млн. лева.
"ГЕРБ няма визия за излизане от кризата", казва в интервю за "Сега" лидерът на СДС Мартин Димитров. Той определя като "безумно" увеличението на здравната вноска. То е като наливане на масло в огъня на кризата. 2010 г. ще е много трудна, прогнозира Димитров. Притеснението на сините е от бум на фалити и от растящата безработица. Затова СДС предлага намаляване на ставки. Държавата трябва да подкрепи бизнеса да оцелее, вместо да раздава все повече помощи на безработни и бедни. "Виждате какво се получава - вчера ГЕРБ казва, че ще сваля пенсионните осигуровки, днес иска да вдига здравните вноски. Липсва визия за излизане от кризата и за развитието на България и затова ние предлагаме нашето виждане, готови сме да го обсъждаме с всички", заявява Мартин Димитров.
"Трябва да има още съществени съкращения на чиновници", е позицията на Менда Стоянова, депутат от ГЕРБ и председател на комисията по бюджет и финанси в НС. В интервю за "Монитор" тя посочва, че тази част от 13-те антикризисни мерки, които СДС обявиха, не може да бъде възприета точно в този момент. Най-вече защото данъците и осигуровките в България са на едно от най-ниските нива в Европа и света. Възможностите на бюджета и ситуацията на валутен борд, в който се намираме, не ни позволяват да намаляваме още приходите в бюджета. По оценките на Стоянова все още няма особен ръст на икономиката и не се предвижда такъв. Затова няма нищо, което може да компенсира намаление на данъците.
"Компасът за Гърция е в ръцете на кабинета", смята Пламен Орешарски, депутат от "Коалиция за България" и бивш финансов министър. В интервю за "Труд" на въпрос застрашава ли ни гръцки сценарий на финансова нестабилност той отговаря: "Вярно е, че вървим в тази посока, но още сме далече, и аз разчитам, че правителството ще намери друг път." Орешарски препоръчва правителството да положи усилия да не харчи толкова бързо от фискалния резерв, който завари. Ако го изхарчи и не подобри събираемостта на приходите, очевидно трябва да търси друг източник. Ако това е МВФ, с подобно споразумение в чакалнята на еврозоната не се влиза, защото това са две противоположни цели.
"Не че сме добре, но не сме Гърция!!!", коментира "Сега". Според автора протестна вълна у нас може да има, но тя ще се случи само защото държавата я организира, колкото и да е абсурдно. В събота ще протестират служителите на МВР, после идват хората от съдебната система, чиновниците. Всички те ще протестират заради предстоящото орязване на доходите им, което ще бъде пряк резултат от отказа на държавата вече да им плаща осигуровките. Но всичко това - кой плаща осигуровки и кой - не, кой има право на протести и кой няма, какъв трябва да бъде ръстът на заплатите - са вторичен проблем. Големият проблем на държавата в момента е, че тя не може да си изпълни бюджета. Сега й липсват пари за здраве, утре ще й липсват за образование. И пак ще предизвика протести. Накрая никой няма да плаща нищо на държавата. Като в Гърция. Но и тогава пак няма да станем като тях. Няма да протестираме, просто ще спрем да ползваме услугите на държавата.
България - ЕС
"Евродоклад хвали МВР и критикува съда", отбелязва "Монитор". Критики за липса на осъдителни присъди и похвали за демонстрираната политическа воля на правителството в борбата с организираната престъпност. Тези констатации са записани в междинния доклад на Европейската комисия за страната ни в частта "Правосъдие и вътрешни работи". Очаква се официално документът да се разпространи в петък. Европейската комисия ще разкритикува съдебната система в България заради слабите резултати в борбата с корупцията на високо ниво и организираната престъпност. За сметка на това обаче Брюксел се отнася благосклонно към действията на МВР и борбата с подземния свят.
В интервю за "Стандарт" министърът на правосъдието Маргарита Попова обяснява, че междинните доклади на ЕК регистрират факти или очертават тенденции. Оценъчните изрази са рядкост и затова са важни. Междинните доклади са кратки, но помагат изключително за сверяване на посоката и скоростта. Могат лесно да бъдат подложени на сравнителен анализ и стимулират постоянство. При всички случаи разговорите с европейските партньори на един език и усилията в една посока логично водят към способността да формулираме еднакви очаквания и заключения за постигнатото и за оставащото.
