С изказването, че икономиката е заспала по времето на правителството на ОДС, управляващите се включват в поредицата правителства, които отказват да продължат реформите, отричат направените реформи и потвърждават тяхното 10-годишно спиране. Това заяви на пресконференция днес Радан Кънев от ДСБ в отговор на журналистически въпрос за думи на премиера Бойко Борисов.

По-рано днес премиерът заяви, че част от икономиката заспива вследствие на политиката, която е водена по време на правителството с премиер Иван Костов.

Да разбирам ли, че щом е заспала по времето на кабинета "Костов", икономиката е била жива и будна по времето на Жан Виденов, попита той. Кънев допълни, че ако е така, явно това заспиване не е лошо.

Ако икономиката беше заспала тогава, не би могло да се обясни как така в абсолютно доларово изражение БВП се повиши двойно по време на управлението на ОДС, добави Димитър Бъчваров. По повод думите на премиера Борисов, че съседните страни са правили контейнерни терминали, а правителството на Иван Костов е взело кредит от японска банка за изграждане на пристанище за насипни товари за комбината "Кремиковци", Бъчваров посочи, че за изграждането на контейнерни терминали е необходима много добра пътна инфраструктура, а и през 1997 г., когато не е имало никакви инвестиции и възможности за кредитиране, условията на заема не са изглеждали лоши.  

От ДСБ заявиха, че са против увеличаването на ДДС върху туристическите пакети, на акциза върху горивата и удължаването на амортизационните срокове. Тези намерения в условията на криза ще увеличат "сивия" сектор в туризма и ще влошат условията за инвестиции във високите технологии, в малкия и начинаещ бизнес и ще увеличат инфлацията поради оскъпяване на горивата, смятат от партията.

Според ДСБ увеличаването на постъпленията в бюджета трябва да се търси чрез повишаване събираемостта на дълговете към държавата и развитие на усилията на правителството в това отношение от последните месеци. ДСБ е против увеличаване на данъците, докато  България е в условията на криза. От партията изразиха опасение, че увеличаването на облагането винаги забавя икономиката и тласка предприемачите в "сивия" сектор.

ДСБ са и против увеличаване на минималните осигурителни прагове. Трябва да се насърчават повече хора да се осигуряват на реалните си доходи, а не да се наказват  работливите, коментира Радан Кънев.

От ДСБ отбелязаха своите антикризисни мерки, които са свързани с повишаване на събираемостта на държавните вземания и извеждане на икономиката "на светло". Според ДСБ трябва радикално да се намалят бюрокрацията и административните разходи и да се улесни започването на предприемачески инициативи, както и да се насърчи дребното и семейно предприемачество за осигуряване на устойчива заетост.