Само въпрос на време е съоръжението да рухне напълно. Преди водната стихия през декември мостът е поемал трафика между Сандански и пет села. Хората негодуват, че два месеца след наводненията все още никой не се е заел с ремонта. Стотици жители са принудени да ползват алтернативни маршрути, които допълнително оскъпяват придвижването.
"От година този втори път го ремонтират. Един път пропадна, сега фактически пропада още един път и сутринта беше отворено. Аз даже минах обаче сега пак са го затворили, понеже не дават да се минава”, обяснява Иван Миладинов.
Тези неволи са трогнали общинските съветници в Сандански, но все още няма яснота кога точно хората ще могат да се придвижват, без да се налага да правят огромни туристически преходи. Поправката на моста, засега, е само на хартия. Тепърва ще се правят анализи и проекти за финансиране. Жителите на петте села вече събират подписи, за да ускорят реконструкцията. За момента обаче инициативата им е само глас в пустиня.
"Надяваме се в края на януари и с намаляване малко нивото на водите на река Струма да започнем реконструкция на мостовете. Дано да успеем до края на март месец да се справим. Трудно е преминаването, опасно е. Може всеки момент да се срути при преминаване на по-тежки коли и поради тая причина сме го затворили в двете посоки. Затрудняваме населението - обикалят около 20 км. Естествено, че това са техни разходи, които няма кой да им възстанови", обясни Васил Бабалев – зам. кмет по безопасността в Сандански.
До март месец жителите на всички тези села ще трябва да ползват обходните маршрути през мостовете в Микрево и Рибник. Дотогава разходите, времето, което отделят, за да стигнат от една точка до друга, и нервите са си за тяхна сметка.