Преди седмица учени от НАСА изчислиха, че земетресението в Чили е изместило и оста на Земята и така е била намалена продължителността на деня. Но експертите от българския Геофизичен институт са категорични, че дори многократно по-силен трус не може да промени драстично скоростта на земното въртене.

Защо апокалиптичните теории са интересни, но неточни, разказва Борислав Лазаров.
През 1960 г. в Чили е регистрирано най-силното земетресение в историята - 9,5 по Рихтер. Но дори да беше и по-силно нямаше да премести Земята настрани в Космоса или да забави нейната скорост. Защото земетресенията не биха могли да влияят толкова силно на пътя, който изминава планетата ни всекидневно.

"Не могат да окажат планетарно влияние. Те могат да окажат влияние на съседните литосферни плочи, но и това е достатъчно трудно”, коментира ст.н.с. д-р Емил Ботев - ръководител секция "Сеизмология" в Геофизичен институт, БАН.

Тези данни получавани в реално време от сеизмологични станции в цяла България показват "ехото" от силните земетресения през последните седмици. Леките вибрации могат да бъдат уловени само с уреди. Една апокалиптична хипотеза твърди, че земетресенията могат да променят катастрофално земната ос. Истината е, че трусовете трябва да бъдат стотици пъти по-силни от земетресението в Чили, за да променят дори леко наклона на оста на Земята. Всъщност, този наклон се променя постоянно.

"Това е северната част, северната равнина на тихоокеанската плоча. Това са най-силните земетресения, които стават от 1952 до1964 г. в Аляска. В един интервал от десетина години стават четири земетресения с магнитуд над 9! Е, тогава трябваше да дойде краят на света, обаче го няма. Сега това земетресение е по-слабо от тях и нека да бъдат хората спокойни, няма нищо страшно”, допълни д-р Ботев.