Пеликаните, покрити с петрол, станаха лицето на бедствието в Мексиканския залив. От 74 дни във водата там изтичат милони литри суров петрол.
Нефтът полепва по човките и перата на птиците, докато търсят храна във водата. Те умират бавно в продължение на дни. Някои от тях имат късмета да бъдат спасени. Склад в градчето Бурас, щата Луизиана е превърнат в нещо като "спешно отделение за птици".
Колко птици на ден идват тук?
"Зависи. Най-много са идвали 60, но обикновено са около 30. Последните дни получаваме по 20 птици, което ни дава възможност да наваксаме с работата. Всичко зависи от това колко птици успеят да хванат", обясни Джей Холкомб, Директор на Международния център за спасяване на птици.
Десетки работници почистват пеликаните с обикновен сапун в невероятната жега. Процесът отнема около 45 минути на птица и поне трима души, които се борят с пернатите. Дивите животни се чувстват в плен и ако работниците не са внимателни, усилията им ще се окажат напразни - стресът може да убие пеликаните.
Малко по-на запад - на острова Гранд айл - разливът има съвсем други измерения.
"Изчислили сме, че губим 80 процента от нашя бизнес това лято”, каза Бъги Вегас, собственик на марината в Гранд Айл, Луизиана.
Хората тук правят пари от три неща - риболов, туризъм и работата на нефтените платформи.
И трите бизнеса сега не вървят. Крайбрежието прилича на строителна площадка, бреговете на 4 щата - Луизиана, Флорида, Мисисипи и Алабама са покрити с мазут, а добивът на петрол в океана е забранен за 6 месеца. Гневът на хората тук расте.
"Всички се сочат с пръст, но никой не иска да поеме отговорност. "Би Пи" не се страхуват от нищо - не се страхуват от президент, от правителството. Те правят каквото си искат”, каза Бъги Вегас.
А ти към кого би насочил пръст?
Към тях.
Към "Би Пи"?
Да.
Бъги Вегас е собственик на марината в Гранд айл, където акустират риболовните лодки. Доковете сега са празни, няма го и рибния пазар. Бъги, както и всички местни тук сочат един виновник за това – компанията "Би Пи".
Губернаторът на Луизиана Боби Джиндал и местните лидери също обвиняват "Би Пи" за липсата на координация и усещане за спешност в борбата с прииждащия по бреговете петрол.
"Ние искаме от правителството и "Би Пи" да напрегнат своите усилия тук. Искаме те да разберат, че провалът тук не е опция за нас”, категоричен е губернаторът на Луизиана Боби Джиндал.
Един от най-острите критици на британската компания е най-популярният в момента водещ на СиЕнЕн Андерсън Купър. От 6 седмици той излъчва своето предаване на живо от Луизиана. От "Би Пи" отказват да изпратят свой представител за гост в неговото предаване.
"Дали искат да дойдат в моето предаване или не е без значение. Това, което е важно е дали искат да са открити с американския народ. Аз мисля, че много хора тук мислят, че те не искат да са открити с американците. В продължение на седмици от "Би Пи" даваха ниски данни за това колко петрол изтича в океана и сега ние научаваме, че може би изтичат 60 хиляди барела дневно. Другата седмица може да се окажат повече. Много хора не вярват на "Би Пи", каза журналистът.
Липсата на координация и спешност изглежда като дежа ву за хората тук. Преди 5 години тази част на Америка беше разрушена от друго бедствие - ураганът Катрина.
"Това място оцелява винаги.Много лоши неща се случили тук, но хората винаги оцеляват и надграждат. Разбира се, че Ню Орлеанс и Мексиканския залив ще се възстановят. Но как ще изглеждат нещата тук и какъв бизнес ще има - това е големият въпрос сега”, смята Купър.
Въпрос, чийто отговор тепърва ще се търси.
Гледайте тази събота, 3 юли, в bTV Репортерите филма на Ясен Дараков "Война срещу петрола".