Лекари и юристи предлагат бъдещите съпрузи да се информират за психичното си здраве, като подписват декларация.

Влюбените у нас не могат да станат семейство без бележка от психодиспансер. Документът удостоверява дали са регистрирани като пациенти с психични проблеми. Задължително ги преглежда и психиатър. Лекарите от години алармират, че процедурата е безсмислена.

"Всеки професионалист-психиатър знае, че ако издаде удостоверение, че някой няма психично заболяване в момента, това не е гаранция, че той няма и в бъдеще да има таково психично заболяване", посочи психиатърът д-р Христо Хинков.

Според Семейния кодекс, държавата не позволява брак при някои психични заболявания, като предпазна мярка за поколенията.

"Това, че един човек няма разрешение да сключи брак, не значи, че той няма да създаде потомство извън брака", заяви д-р Борис Бояджиев, председател на Българската психиатрична асоциация.

Юристи коментират, че така държавата изземва правото на избор на гражданите. Нарушават се различни международни конвенции за защита на човешките права.

Условието засилва и стигмата към хората с психични заболявания. Абсурдът идва и от факта, че много психично болни не са на отчет в диспансерите.

"Това не дава гаранции, че правилно ще бъде реализирана идеята на законодателя. Този документ не е достоверен източник на информация", твърди адвокат Михаела Преславска.

Преди две години при промяната на Семейния кодекс от Българската психиатирчна асоциация предлагат текстовете в закона да бъдат прецизирани. Една от идеите е бележката от диспансера да бъде заменена с декларация между бъдещите съпрузи. Ако някои от съпрузите запази в тайна психичното си здраве, документът може да послужи пред съда за развод. Така е в повечето европейски страни. Депутатите не приемат предложението.

Лекари и юристи продължават да твърдят, че бележката е безсмислена и при кандидастване в университет, наемане на работа или разрешително за огнестрелно оръжие. Подобен документ може да бъде достоверен само за кратък период от време.