В началото на октомври Слави и Ку-ку бенд изнесоха 8 концерта в препълнени концертни зали в 6 града в САЩ и Канада. Турнето пожъна огромен успех и всички ние ще видим доказателство за това – в събота и неделя, 13 и 14 ноември, от 22:30 часа в ефира на bTV ще бъдат излъчени двете части на документалния филм за турнето.

"Трябваше да направим шест концерта - по един в град, но се оказа, че залите се продадоха, а Слави е от типа хора, които искат всички, които искат да могат да дойдат, особено българите в чужбина да видят шоуто, да видят музиката”, обясни Тошко Йорданов, който е един от сценаристите на "Шоуто на Слави”.

Иво Сиромахов каза, че публиката, която е дошла да пее заедно със Слави е била от "новата емиграция” – "Това са хора, които са заминали след 90-та година т.е. те не са от онези старите емигранти, които са прокудени от тук. Те са отишли там предимно по икономически причини, за да работят и повечето от тях наистина са успели. Общо взето не видяхме беден българин в щатите или в Канада. Връзката им с България все още е много силна, те слушат българска музика, купуват си българска лютеница.”

"Бяха се организирали на групи – ако концертът е в Лос Анджелис, те пристигаха от околните щати. Специално пътуват. Имаше хора, които са пътували по 5-6 часа с кола. Беше изключително странно, защото ние в деня преди концерта, когато можем, ходим нещо да видим и да се поснимаме като туристи и ни спират българи. Толкова шантаво звучи в Ню Йорк да вървиш по някое авеню и да те спират някакви българи”, каза Йорданов. „Според мен те искаха да се забавляват и да си спомнят хубави моменти и след това ги хващаше носталгията, както тях така и нас. Беше много странно – публиката плаче на народни песни, екипът на сцената се опитва да не се разплаче пред тях, Слави си слага тъмните очила или гледа някъде в една точка, защото като погледне хората, които са пред него на 2 метра, които плачат... действат много разтърсващо.”

Тошко Йорданов обясни, че публиката е била изключително емоционална. "Там всеки трябва да си седне на мястото, да си стои на него и така до края на концерта, не може да има правостоящи, защото има закони, но както се сещате на втора песен всичко това отива по дяволите.”

"Голяма част от хората живеят там само физически, а мислите им са тук”, каза Иво Сиромахов. "За тях това наистина беше голямо изживяване, защото досега никой не е отишъл с такъв голям екип, с такава голяма група да направи такива концерти. Досега в щатите концертите на българи са се правили по кафенета”, обясни Сиромахов.

"Слави изпя най-хубавите си песни. Така беше замислен концертът - да бъде най-доброто от ку-ку бенд, най-доброто от актьорите – всичко онова, което е познато на хората и което те искат да чуят. В този смисъл мисля, че беше успешно подбран репертоарът”, каза Сиромахов.

Сценаристите споделуха, че първият въпрос, с който са ги посрещали българите отвъд океана е бил: "Кога ще се оправи България?”, на който ние започвахме гузно да се оглеждаме.”

Въпреки че са на хиляди километри от родината, повечето българи се вълнуват от събитията в страната, гледат българска телевизия и казват, че биха се върнали, ако "България се оправи”.