Британският писател Джулиан Барнс е тазгодишният носител на наградата "Ман Букър" за "Смисълът на един край". В краткия списък на наградата тази година той бе включен за четвърти път, но досега не бе печелил отличието.
В краткия списък тази година освен Барнс бяха също двама дебютанти Стивън Келман ("Развален английски"), А. Д. Милър ("Кокичета"), двама канадци - Патрик де Уит ("Сестрите братя") и Еси Едугян ("Нечистокръвен блус"), както и Каръл Бърч "Менажерията на Джамрач".
Литературната награда "Букър" се присъжда ежегодно от 1969 г. за роман, написан на английски от гражданин на Великобритания, Ирландия и страните от британската Общност на нациите. През 2002 г. неин спонсор става финансовият конгломерат "Ман груп", който я преименува на "Ман Букър". Наградата се съпътства от чек за 50 хил. британски лири.
Джулиан Барнс е определян е като един от "златната тройка" на съвременната британска проза, заедно с Мартин Еймис и Иън Макюън, виден представител на постмодернизма. Роден е през 1946 г., възпитаник на Оксфорд. Той е и лексикограф, литературен, телевизионен и кулинарен критик, есеист, преводач от френски. Кавалер е на френския Орден за литература и изкуство. Придобива световна слава с "Папагалът на Флобер", който излиза през 1984 г.
Барнс е добре известен на българските читатели. През 1990 г. посещава България, а през 1992 г. пише "Бодливо свинче". Сюжетът на романа е процесът срещу един източноевропейски диктатор (не е казано от коя страна, но е базирана предимно на наблюдения от България и процеса срещу Тодор Живков) и събитията след 1989 г.
На български език освен "Бодливо свинче" са преведени още "Папагалът на Флобер", "Лимони на масата" , "История на света в 10 и половина глави", "Пулс", "Няма нищо страшно", "Артър и Джордж".