Векове наред японските гравюри вдъхновяват творци от целия свят. Как белият лист се превръща в печатен шедьовър, видя Станислава Цалова. Укийо-е - означава картини на плаващия свят. Според будизма плаващият свят това е светският живот. Затова сюжетите обикновено са светски - гейши и актьори, но има и спиращи дъха пейзажи.

"Укийо-е са картини, които са се правили за да им се радват обикновените хора. Издателят внимателно премислял какви картини биха се харесали и тогава е наемал майстори да му ги направят", обясни Исаму Адачи.

През 17 век тези гравюри били толкова масови в Япония, че се използвали и като плакати - на нашумели звезди и на атрактивни места за посещаване. Но през 19- и век светът погледнал към тях по друг начин. Най-известните импресионисти като Моне, Мане и Реноар черпят вдъхновение от японските графики. Още по-запален техен почитател бил Винсент Ван Гог.

Художникът притежавал стотици образци на укийо-е и с тях облепял стените на студиото си. А портретът му татко Танги е цяла изложба на японски гравюри.

За изработването им трябват трима майстори. Художник, който да направи рисунъка, гравьор, който да прехвърли идеята върху дървена дъска и печатар, който да завърши гравюрата. Всеки цвят се прави с отделна гравирана дъска.