
В ерата на дигиталните технологии едно старо изобретение се прероди за нов живот - грамофонът. Въртящият се диск с игла, която извлича звука от винилова плоча вече струва колкото един апартамент в центъра на София.
Звукът е разпалвал страстта в сърцата на нашите прабаби и прадядовци през 30-те години на 20-ти век. Но никой от нашите предци не е предполагал, че изобретеният преди повече от 150 години грамофон ще оцелее в ерата на MP3 плейърите и Интернет.
"Една винилова плоча е по-трайна отколкото един компактдиск. Eдин диск обикновено издържа десетина-петнайсет години, така го дават по учебниците. Докато има винилови плочи по на сто години, които свирят и възпроизвеждат звук", обяснява Сашо Петров – реставратор от Националния политехнически музей.
През 21-ви век грамофонът не само е жив, но и цената му се покачва. Това ще откриете, ако потърсите най-актуалните модели грамофони, създадени за истински ценители на качествения звук. Една грамофонна плоча съдържа повече музикална информация от един компактдиск и е с "по-топъл звук". Това ще ви обясни всеки специалист по звукозапис:
- Най-скъпият ни грамофон е 230 хиляди лева – казва Иван Киров - вносител на "хай-енд" аудио и видео техника.
- 230 хиляди за грамофон?
- Да, 230 хиляди, 350 килограма тежи и всички възможни технологии за грамофон са вложени в него, като не е имало ограничение за цената, когато са го строили. Най-накрая са постигнали нещо, което струва 230 хиляди лева. И затова хората, които наистина това им е хоби, или са аудиофили, и се наслаждават на слушане на музика знаят много добре, че единственият шанс да чуят хубава музика е грамофонът.
Ако у вас още събира прах някой стар "Респром" не бързайте да го изхвърлите. Той надали ще извади звук като модерните си събратя от 20 хиляди лева, но пък вече има антикварна стойност.