Над 100 журналисти от електронните медии са били сътрудници на комунистическите служби, според проверка на Комисията за досиетата. Част от агентите журналисти остават скрити, заради ограничението, наложено от предишния парламент - проверката да е само за хора, работещи в медиите след 2006 година. В предаването "Тази сутрин" двама от тях - Владимир Береану и Велизар Енчев, разказаха своите истории.
Най-много журналисти са били сътрудници на шесто управление на ДС. Водещият от СКАТ Велизар Енчев е бил щатен служител на Първо главно управление. Ето какво каза той пред Сашо Диков:
"Първо, не съм ченге, а съм офицер от Националната разузнавателна служба. Много е важно да се знае, че комисията по досиетата не обявява цялата истина. Моята работа в бивша Югославия беше съсредоточена върху една единствена цел – създаване на българска партия в Република Македония", каза Енчев.
Според последния шеф на Шесто управление Димитър Иванов е изненада възмущението с което определена част от журналистическата гилдия посреща информацията за друга част от гилдията. "Не ми е ясно какво произтича от това, че вчера са били обявени 102 имена. Какво произтича от това? Велизар Енчев е професионален офицер разузнавач – това е един занаят, който съществува легитимно. Какво ако всички тия хора са били сътрудници на ДС – това не е било нито незаконно, нито неморално. Хора, които се избират сред определена група хора, притежават всъщност определени лидерски качества", каза Иванов.
Сред сътрудниците на бившата Държавна сигурност е бил и Владимир Береану, вербуван през 1986 година под псевдоним "Георгиев":
"Аз станах български гражданин 1980 г., под натиск на баща ми. Тогава имах възможност да замина където и да е, но предпочетох България, където все пак е майка ми. Исках да съм близо до събитията, които се случваха, знаех много добре какво се случва в Румъния. Не съм топил колеги", заяви Береану. "Бях под забрана, затова не съм си признал до сега", обясни журналиста.