Едно от първите неща, които свърши новото правителство е да премахне от поста Стефан Юруков - вече бивш шеф на Държавната агенция по горите (ДАГ). Още преди да поемат властта от ГЕРБ предупредиха, че държавата е ощетена с милиарди от неизгодни заменки на гори от държавния горски фонд.

Още по-голям скандал избухна след гласуването на Закона за горите в промеждутъка от 11 дни до обнародването му. В общо 6-те работни дни - Юруков подписа 47 заповеди за замени - повечето от които по морския бряг, апетитни планински курорти и парцели около новите магистрали. Средна цена на кв. м. е била около 8 лева.

Отново по справка на ГЕРБ - над 18 хиляди са заменените държавни гори за 9 месеца, което изстрелва БСП на челна позиция пред ДПС - които дълги години се славеха за монополисти в тази дейност.

Цифрите бяха потвърдени в студиото от новия председател на ДАГ доц. Георги Костов. Той заяви, че партия  ГЕРБ се ангажира за мораториум върху смяната на предназначението на заменените земи. "Едно е да смениш гора за гора, друго е гора за нещо друго", обясни доц.Костов.

Той допълни, че от 2003 г. насам общо 33 хил. декара горски територии са участвали в заменките. Освен "апетитни" терени обаче е имало и много такива, които са били използвани за общественополезни нужди, уточни доц.Костов.

Според него, като се има в предвид, че морататориумът се приема от НС и обхваща всички видове замени, то така ще бъдат затруднени общественополезните проекти. Според него решението е спорните заменки да бъдат разгледани публично.

"Проверките на ДАНС имат резултати, прокуратурата още не е докладвала, но има конкретни резултати с конкретни имена", беше категоричен той. Новият шеф на ДАГ обясни, че не само един човек е отговорен за нередностите в сектора и сред другите замесени са имената на хора около Юруков и властимащи. Било е установено, че е имало политически натиск за извършване на заменки, уточни той.

В допълнение доц.Костов обясни, че значителна част от заменените гори после са били разпродавани на парчета и сега имали много собственици. Дори реално тези фирми, които първоначално са спечелили конкурсите, вече не се разпореждат с имотите.

За момента няма законова процедура как гори, присвоени чрез заменки могат да бъдат върнати обратно, допълни той. Обобщи, че чрез заменките нито се е облагодетелствала държавата, нито се е облагородил горският фонд.
 
Накрая, председателят на ДАГ призова гражданите да бъдат много внимателни в жегите при боравенето с огън на селскостопански площи и веднага да сигнализират на тел. 112, ак забележат пожар.

Едни от най-скандалните случаи със заменки обобщи в репортажа си Валерия Чанкова:

- Във Варна земите под двореца Евксиноград са вече частна собственост. Със замяна на гори в Балкана на Тетевен, Троян, Априлци са взети около 100 декара над морския бряг. Интересното е, че земята е актувана като държавна едва миналата година преди сделката.

До миналата година същата тази земя е била ничия, била е на морето и рибарите. Днес тя е собственост на бившия зам.-министър на вътрешните работи Явор Хайтов.

"Около 80% от всички гори, които са заменени за този имот са купувани декември 2008 г. и януари 2009 г. Купуване в последния момент, за да се извърши замянката, която вече е можело да стане факт и да бъде подписана тази замянка в поседния ден на законовия срок от г-н Юруков", заяви Иван Копчев, председател на рибарска кооперация "Траката".

От Агенцията по горите обясниха, че са спазили разпоредбите на закона и според тях със замяната са увеличи горския фонд на страната.

"Когато има частен собственик, той не може да е дошъл и да даде 500 декара земя, гори срещу 114 с намерението да си има една гора на брега на морето. Значи, много ясно, че намеренията са други и те рано или късно ще се изпълнят", каза още Копчев.

- От началото на година с промяна в закона бяха ограничени замените на държавни земи, така че те да се извършват само от Министерския съвет. Проверяващите обаче смятат, че някои служители са подправили документи и са заменяли дръжавен фонд и след забраната.

"Смятаме, че са извършвани след тази дата, но са вписвани в регистратурата с по-предна дата", коментира софийският градски прокурор Николай Кокинов.

Прокуратурата работи по информация, че в горската агенция са запазвани номер в дневниците и така със задна дата са вписвани нови сделки. Разследва се и дали заменки от типа "кон за кокошка" са ощетили държавата.

Преотстъпените земи от държавата се намират преобладаващо в близост до морски и планински курорти, като са получени гори от Берковския, Троянския и Габровския Балкан.

"От гледна точка на инвестиционни намерения тези терени, които сме предоставили, са по-интересни, но от гледна точка на горското стопанство тези, които сме придобили, са по-интересни, защото са се присъединили малки площи, които по-трудно се стопанисват, към общия държавен горски фонд", заяви Стефан Юруков, председател на ДАГ до 01.08.2009г.

Със замените държавата е прибавила към горския си фонд близо 8 хиляди дка и е придобила с 2 милиона и 300 хиляди лева по-скъпи имоти.

Но според оценка на неправителствени организации щетите от тези процедури по замяна са между 4 и 8 милиарда лв.

Спортните събития от деня

Филмите на bTV

Гледай bTV на живо

Времето