"През 2001 година аз се опитах да отворя досиетата и това го казвам съвсем честно и коректно пред цялата българска публика, казах го и тогава. Не знаех, че няма да се постигне този ефект", каза в студиото на bTV Дончев.
Не знаех, защото не бях преценил тогава, все още нямах достатъчно опит със службите, макар че бях шеф на тази комисия, не знаех, че МВР, разузнаването и военното разузнаване толкова ревниво ще пазят своите архиви и своите масиви от информация, добави Дончев. По думите му тогава комисията, която оглавявал подходила по един коректен, неполитически, а професионален, юридически начин на уреждане на цялата материя в един закон, който закон да може да бъде приложен и в случая с досиетата.
Всъщност в закона не се съдържаше текст, който ги затваряше
Напротив, имаше възможност след изтичане на срока на тяхната класификация, голяма част от тях бяха изтекли към онзи момент, да бъдат отворени, стига да има достъп до тях, обясни Дончев. По думите му досиета били в определени масиви. Голяма част от при Министерството на вътрешните работи, в разузнаването и във военното разузнаване.
Постановихме в закона тези масиви да бъдат преведени в новосъздадената комисия, която се оглави впоследствие от г-жа Маркова. Това не се случи. Това просто не се случи, каза Дончев.
Защо държавата не се намеси чисто физически?
"Политическа сделка с досиетата, поне на тези нива, на които бях аз, не си спомням да е имало. Поне аз не съм бил част от подобна сделка. Не съм бил и обект на натиск от политическото ръководство на моята партия или на тройната коалиция, за да се случи този закон по този начин. Заедно с това обаче искам да ви кажа, че действително бях обект на натиск от политическото ръководство на МВР.
Да, действително, такъв натиск имаше не от професионалното. Бойко си вършеше съвсем коректно работата и въобще не се занимаваше с досиета тогава. Действително такъв натиск имаше и много добре си спомням точно кога беше това. Това беше точно, когато беше дошъл редът на висшите прокурори, съдии и хората от Висшия съдебен съвет да им се отворят досиетата. Много добре си го спомням този момент. Тогава се пришпори по някакъв начин и работата по закона. Аз все пак направих необходимото с моите сътрудници, между другото един от основните играчи по този закон, който ми помагаше беше Косьо Паликарски, в последствие той си спомняте, че влезе в САПАРД, там също се опита да поразбута нещата, обаче го изкараха, но това беше в това правителство, на тройната коалиция", разказа Дончев.
Честен съм пред съвестта си
Опитахме се действително да го направим съвсем коректно. Имахме текстове, които даваха възможност да има достъп до тези досиета. Но какво се случи? Всичките тези масиви бяха или в комисията на Методи Андреев, която направихме така, че да се преведе при г-жа Маркова, в новосъздадената комисия по защита на класифицираната информация, или бяха основно в МВР, в разузнаването и военното разузнаване.
Тези ведомства направиха всичко възможно, включително и невъзможното, да не бъдат преведени тези масиви в комисията на г-жа Маркова. До приемането на новия закон, който стана за съжаление точно по време на управлението на тройната коалиция, малко абсурдно, но точно така се случи, каза Дончев.
Имаше активност точно от депутати на БСП по отварянето на досиетата
Примерно, Таня Дончева. Те бяха до известна степен движещата сила за приемането на този закон. Дали е имало някакви причини това лоби да движи този закон, но то точно така се случи, което е абсурдно.
Не очаквах законът да не бъде приложен по този начин, макар че впоследствие, след по-дълъг досег със специалните служби човек разбира, че те по един такъв изначален и естествен, генетично заложен начин вътре си пазят тази информация, каза Дончев. По думите му не е имало пряк натиск от страна на Петкнов.
"Ако питате дали е имало някакъв натиск или разговори с лидера на НДСВ, с царя - не, определено не", категоричен бе Дончев.
От лидера на НДСВ нямаше никакъв натиск, определено
Определено заинтересованите служби, които действително имаха интерес тези масиви да си останат у тях, те така си и останаха у тях, имаха някаква активност по този въпрос, но така се случи.
Проблемът с досиетата е физическият контрол върху архивните единици
Когато не ги изведеш от системата и не ги дадеш на специализиран орган, който е оторизиран от обществото и от закона действително да ги разкрива, а не да ги пази, те ще с останат там. И това ревниво пазене на информацията от страна на всяка служба си е повече от известно, то съществува и сега. Нито ДАНС, нито МВР искат по някакъв начин да им се влиза в периметъра и да им се изкарва информация, каза Дончев.
Дончев отрече думите на Методи Андреев, който твърди, че понеже банкерите спонсорирали НДСВ за изборите и са изначално свързани със среди в НДСВ, комисията му трябвало да бъде затворена, за да не бъдат вадени банкерите.
Методи греши
Не трябваше да излизат банкерите, трябваше да излязат съдиите, прокурорите, ВАС и т.н.”, каза бившият депутат на НДСВ. По думите му по-скоро заинтересоваността и натискът идвали точно от средите, свързани със съдебната власт.
Би ли могъл Симеон Сакскобургготски да има личен интерес по темата за досиетата?
Нямам никакви данни в тази насока царят да е оказвал натиск по този въпрос. Имаше едно-единствено изявление, което си спомням, че вие коментирахте, че е дошло време, мисля, там да се затвори тая страница и т.н., но то може да бъде коментирано във всяка една насока. Мисля, че той остави парламента, парламентарната група да си свърши работата, а до каква степен ние свършихме работата, резултатите го показаха.
Всъщност, ако аз лично, а аз имах такова намерение, съм смятал, че досиетата ще бъдат отворени с този закон, значи горчиво съм се излъгал. Действително не успях да го направя и съжалявам за това, защото очаквах, че това ще се случи", добави Дончев.
Повече за изборите и новия кабинет вж. на Izbori.btv.bg