Проверката в УНСС по случая с арестувания за корупция преподавател Петкан Илиев е трябвало да установи дали документално има някакви нарушения спрямо законите, които регламентират дейността на университета. Това заяви в студиото на "Тази сутрин" проф. Пламен Мишев, зам.ректор на УНСС.
Тоест, било е инспектирано как Илиев е бил назначен, как е минал през атестацията за преподавател, дали е нанасял оценките. "Проследихме документално има ли нарушения в трудовата му дейност", подчерта Мишев. Установено е, "не, че няма корупция, а че няма закононарушение", допълни той.
Вътрешната проверка в УНСС е показала, че Илиев е изпълнявал задълженията си на преподавател съгласно правилника. "Искахме да установим дали ние някъде не сме си свършили работата и дали има създадени условия за работа и условия за нетърпимост към такава дейност", каза Мишев по отношението на взимането на пари от преподаватели срещу даване на изпити.
По телефона в разговора се включи и зам.градският прокурор Роман Василев, който е арестувал Петкан Илиев. Той уточни, че вътрешната проверка на УНСС е във връзка с трудово-правните отношения в университета и е различна от прокурорската. Подчерта, че е необходимо самите институции да извършват проверки по жалби и сигнали и да ги изпращат на съответните органи.
Прокурорът каза още, че са предприети действия да бъдат проверени и други сигнали, които са постъпвали по отношение на корумпирани преподаватели. Делото срещу Илиев ще приключи в срок, допълни още той.
Междувременно, в студиото на "Тази сутрин" се получи сигнал от наш зрител, който подробно разказа за корупционна схема в УНСС от преди 3 години. Зрителят ни бил кандидат-студент във ВУЗ-а и ходил на уроци по география при преподавателка от катедрата.
Платил близо 2 хил. лева, а на курса били записани 30 човека. Преподавателката давала предварително началното изречение на темите, а уговорката била след изпита кандидат-студентите да изпратят по мобилен телефон информация за това колко страници са написали и с кое изречение са завършили темата.
Въпросната преподавателка била от проверяващите и следователно - оценявала по-високо работите на нейните хора. Зрителят, който подава сигнала подчертава, че имал 4,95 и не бил приет. Опцията в този случай била вкарване в желаната специалност на "четвърто класиране" срещу 4 хиляди лева.
Преподавателката и сега помага за взимане на изпити при предлагане на пари, подчертава още зрителят.
Зам.ректорът коментира, че форматът на приемните изпити в УНСС е бил променен под формата на тест, тип SAT, за да изчезне именно тази практика – на субективния фактор и следователно - корупцията. Той призна, че преди години е имало сигнали за предлагане на информация от преподаватели срещу заплащане.
Накрая проф. Мишев заяви, че възможностите на университета като институция за борба с корупцията са ограничени и призова медиите и гражданите да сигнализират при подобни нарушения.