България е една от малкото страни в света, които притежават не едно, а цели две късчета от Луната. Те попадат у нас преди 35 години като подарък от враждуващите по това време космически суперсили Съединените щати и Съветския съюз.

Асен Иванов разказва как се случва това.

На 7 декември 1972 година САЩ изпраща последната си мисия от серията "Аполо" - "Аполо 17". Двамата астронавти Юджийн Сърман и Харисън Шмит прекарват на Луната 3 дни и събират 110 килограма лунни камъни и лунна почва. А преди края на експедицията екипажът отправя специално послание за мир. Послание, което има продължение и на Земята.

"Избрани са 40 страни, чиито флагове за занесени от астронавтите на лунбата и след това са върнати и късчета от лунна скала са подарени на тези страни", разказва д-р Алекси Попов, директор на Природонаучния музей.

Българският флаг също е летял до Луната, въпреки, че по това време със Съединените щати сме във враждуващи политически лагери. През януари 1974 година посланика на САЩ у нас Мартин Хърц дарява на директора на новосъздадения Национален природонаучен музей Ангел Балевски къс от Луната.

"От президента на САЩ Джералд Форд. Официалната формулировка е от американския народ за българския народ", посочва още Попов.

На българския лунен камък пише, че е взет от лунната долина Тавър Литроу. Директорът на музея Алекси Попов разказва, че подаръкът идва в момент, в който космическата война между САЩ и тогавашния СССР е в разгара си. И няма как съветската власт да не реагира на тази демонстрация на превъзходство.

"Те веднага се постараха да се осигури луннен прах събран от автоматични сонди и България бързо получи една такава проба за да бъде изложена", допълва Попов.

Данните от различните източници колко са точно държавите получили такива камъни се разминават. Факт е обаче, е всеки българин може да види част от луната в центъра на София.

Това са най-ценните експонати, които има музеят и сега е безкрайно трудно да се достави. От много години полети до Луната няма. И ако някой иска сега да набави такова нещо е невъзможно.

Друг ценен космически камък в експозицията на музея е най-големия метеорит паднал някога в България. Той е намерен край село Павел, Свищовско.

Спортните събития от деня

Филмите на bTV

Гледай bTV на живо

Времето