В студиото на предаването "Тази сутрин" по bTV гостува министърът на околната среда и водите Джевдет Чакъров. Макар че правителството подаде вече оставка, г-н Чакъров продължава да изпълнява своите задължения. Подготвени ли са държавата и общините за великото преселение на боклуците, което би трябвало да започне от днес – това беше един от въпросите, на които той трябваше да отговори.
"Не става дума за преселение или преместване на боклуците. Става въпрос за екологосъобразно третиране на отпадъците в нашата страна, съобразно регламентите на нашата страна и законодателство и директивата, както и вие посочихте, ние сме поели ангажименти. Първо, става дума да се третират и да се обезвреждат отпадъците така, както би следвало да се обезвреждат във всички страни – членки на ЕС, включително и в нашата страна.
В това отношение страната ни е поела ангажимент в преговорния процес при затварянето на главата в края на предишния мандат на днешната дата да бъдат закрити общинските регионални депа. И в страната са определени 55 регионални депа, които да поемат отпадъците именно на този принцип да бъдат предварително третирани, т.е. да се сепарират отпадъците. Тези, които могат да бъдат рециклирани и оползотворявани, да бъдат рециклирани и оползотворявани. А тези, които са за депониране, да бъдат депонирани. Какво мога да кажа в това отношение? Румъния, която е водела паралелно (...) преговорния процес, защото заедно ние станахме членове на ЕС, има преходен период до 2014 г.
За съжаление ние сме изпуснали този шанс да отстоим нашите интереси. Първо, защото е необходим огромен финансов ресурс, за да бъдат изпълнени тези ангажименти. И второ, е необходимо и технологично време. Какво сме направили екипът на Министерството на околното среда и водите, нещо, за което аз още в самото начало искам да подчертая тука сериозно, че е извършена огромна работа, нещо, за което благодаря на екипа от централното ведомство и от всички регионални структури, защото последните няколко години, последните месеци ние сме извършили огромна работа, която някак си като че ли до този момент не успяхме да я представим и всъщност аз бих казал, че няма основание, няма място за притеснения с оглед на това, че (...) има план за действие, с който те са запознати, регионалните структури са представили тези планове.
Така например 115 депа се намират в райони, където няма изградени регионални депа, 30 са построени, следващите ще бъдат построени, за тях ще представя какво е необходимо да направим. След обстоен преглед от страна на регионалните структури, лично под ръководството на директорите на регионалните инспекции по околна среда и води, от 60 са идентифицирани и са доказани като нискорискови. Т.е. третирането и обезвреждането на отпадъците в тях ще става отново абсолютно законосъобразно и тези още 60 депа ще бъдат експлоатирани до построяването на регионалните депа. Цялата тази работа ни е сме я представили и отново ще я представим.
Аз представих плана за действие и на оперативно заседание на Министерски съвет и сме подготвили подробна информация, която се представя също така на нашите партньори от ЕК. Така че аз призовавам всички кметове на общини да бъдат съпричастни с това, което трябва да бъде направено, защото трябва да бъде национално отговорни. Казвам го така не случайно. Затова, защото този ангажимент стои на държавата, това, което е било необходимо да бъде създадено като организация от страна на Министерството на околната среда и водите и лично под мое ръководство и дирекциите, които са отговаряли, е направено".
Кметът на Ботевград се включи на пряката ни телефонна линия на предаването:
"Нашият конкретно въпрос е във връзка с пристигналото писмо на 15 май тази година, което е подписано лично от зам.-министъра Чавдар Георгиев, в което се казва, че до 30 дни Община Ботевград ще бъде поканена да представи своя инвестиционен проект, който ние сме го изготвили вече една година. И тези 30 дена изминаха, вече минаха и 60 дена. Моят въпрос към министър Чакъров е, на който първо искам да кажа, че много съм благодарен за много други въпроси, които сме свършили благодарение на него през годината, но за разлика от сметището боксуваме. Моят въпрос е ще бъдем ли поканени и ще започне ли финансиране на изграждането на новото регионално депо в Ботевград, тъй като министър Чакъров знае много добре, че ние от една година сме готови и чакаме финансиране. Ако финансирането започне, ние след шест месеца сме готови с новото регионално депо.
През тези шест месеца ние няма да извозваме отпадъците, тъй като вчера в разговор с г-жа Гинка Чавдарова от Сдружението на общините разбрах, че Ботевград сметището остава да се експлоатира още шест месеца, докато се изгради новото регионално депо. Може би, защото ние имаме пълна готовност за изграждане, стига да има финансиране", заяви Георги Георгиев, кмет на Ботвевград.
"Аз приветствам коректния подход на кмета на Ботевград, с който наистина сме работили добре", каза Чакъров в отговор на телефонното обаждане. "И аз оттук се обръщам и към всички други кметове и ако има кметове, които в момента искат да се обадят, да се чуем. Има ли кмет на община, който да не е посрещан в министерството от екипа ми и лично от мене, дали им е оказано пълно съдействие за това, което трябва да направят. Аз съм готов да говоря. Ще ви предоставя цялата информация тука, която общински по община, сдружение по сдружение, асоциация по асоциация за регионалните депа. За всички процедури, които са по превантивна дейност.
Оценка за съвместимост по "Натура", защитените зони, процедурите по ОВОС, при отреждането на (...), всички директори бяха в готовност, беше им разпоредено на тях и те изпълниха това разпореждане и се оказали през цялото време на всяка една община за процедурите, които трябва да бъдат реализирани. По-важното е, че е извършена огромна работа в това отношение. Мога да кажа следното, че наистина е необходим огромен финансов ресурс.
Има пет-шест общини, които са в много по-голяма степен на готовност. Тука бих могъл да ги посоча и да приветствам определени общини. Но като цяло са необходими общи усилия, защото има и общини, където с терените имахме огромни проблеми. Например в Пазарджик, в интерес на истината новото ръководство на общината положиха повече усилия и асоциацията от съседните общини, ние положихме усилия две години и оказахме цялостно съдействие всички общини да се съберат, всички общински съвети да я одобрят, да я гласуват на заседания на общинските съвети, два-три пъти са проваляше и отне близо година и половина.
Изпратили сме писма до всички водещи общини от тези 23 регионални съоръжения и депата. Подходът, който приложихме, е много гъвкав и се приветства като най-добър от всички нови страни, 12-те членки на ЕС с оглед на това, че например ние предвиждаме там, където е необходимо да бъдат построени три, четири, пет клетки, да бъдат построени една - две клетки. Ще кажа защо. Защото очертава се една сериозна тенденция. Има много голям интерес от страна на бизнеса, под формата на публично-частно партньорство да бъдат построени заводи. Така, както е било направено в Германия, в Дания, водещият опит е такъв. И по този начин ние наистина ще събираме, ще третираме отпадъците, което още веднъж повтарям, за да стане ясно на всички, че досепарираме отпадъците, пластмасите отиват за рециклиране и хартията отива за рециклиране, стъклата отиват за рециклиране...
Аз казвам нещо категорично, че пари има осигурени за всяко едно от тези регионални системи и съоръжения, включително и за Столична община. Но тук проблемът идва от това, че не цялата стойност е осигурена. Например, ако за депото, да речем, в Пазарджик, ако са необходими 20 млн. лева, по оперативна програма се осигуряват не цялата сума, а примерно 16, 17, 18 млн. лева.
Останалите трябва да бъдат осигурени или от възложителя, или няколко пъти аз внасях в Министерски съвет да ползваме като кофинансиране. Заемът, който имаме, одобрен, ратифициран от наша страна, от Европейската инвестиционна банка в размер на 700 млн. евро и бях внесъл предложение тези пари да се ползват и за водна инфраструктура като кофинансиране, като съфинансиране, не стигнахме до едно такова решение.
Аз препоръчвам, естествено, правото на решение ще бъде на новото правителство тези средства също да се използват, но на определени места това може да стане и чрез коригиране на съответните такси, за да се компенсират тази част".
Кметът на Севлиево поиска също да се включи в разговора:.
"Според разпределението, което е публикувано на сайта на Министерството на околната среда и водите, е предвидено да бъдат около 130 до 150 хиляди тона годишно. Това не е възможно, това не е възможно, тъй като депото най-реално между 12 и 15 хиляди тона годишно от трите общини – Севлиево, Сухиндол и Дряново. То е вече като регионално депо вече три години и се експлоатира добре. Това го показват и различните мониторингови проверки, които премина депото. Тук искам да кажа, че ние сме изпратили две писма до Министерството на околната среда и водите, в които запитваме какво следва от публикуването на това разпределение на сайта на министерството, и очакваме отговор", каза Йордан Стойков.
"Не, навсякъде сме предвидили да се използва максимум до 20 % от капацитета на съответното регионално депо от изградените 30 регионални депа. Това в никакъв случай няма да постави под риск експлоатацията на депото за срока, предвиден като експлоатация за съответния регион. Защото до година, година и половина съвсем реалистично е да бъдат построени всички останали регионални системи и съоръжения и отпадъците, които в момента ще бъдат третирани и обезвреждани на тези регионални депа и на останалите общо 60 общински депа няма да изземат от обема, от капацитета на съответните депа. Така че няма никакъв риск, уверявам ви, в това отношение", отговори Чакъров.
"По време на тържествената сесия за откриването на 41-то Народно събрание ние казахме и отстояваме, ние това, което кажем в ДПС, го отстояваме. А то е, че за конструктивни предложения, всичко това, което е в интерес на страната, ще бъде подкрепяно. Същевременно ние ще бъдем и опозиция тогава, когато е необходимо. Тогава, когато се вижда, че има каквито и да е отклонения. Едно искам да кажа тука, че по отношение специално на еврофондовете аз в качеството ми на вицепрезидент на Либералния интернационал и с контактите, които имам и в Европейската либерална партия, и чрез Европарламента, и чрез това, което досега сме постигнали, винаги ще подпомагаме този процес да бъде ефективен, да е реалистичен, на фона на финансово-икономическата криза еврофондовете трябва да се усвояват, да се реализират. Бих искал да пожелая успех в това отношение. Защото изграждането на инфраструктурата е важна в страната. Процес, който ще бъде подкрепян от всички нас и лично от мене. Всички конструктивни предложения и в името на страната това, което е добро, ще бъде подкрепяно", каза още министърът на околната среда и водите.