С изложба в Софийския университет унгарското посолство отбелязва 20 години от падането на Желязната завеса. Днес малко хора знаят, че една дупка в телената мрежа между Унгария и Австрия бележи началото на края на двуполюсния свят. Историята разказва репортерът на bTV Светослав Иванов.

Желязната завеса е преди всичко идеологическа разделителна линия без физически очертания. По 356-километровата австрийско-унгарска граница, обаче, Желязната завеса се материализира в двойна ограда от бодлива тел, защитена от стотици хиляди мини. В края на юни 1989 г. двама мъже режат със стоманени клещи тази тел. Събитие, което не е много известно, но пробива желязото на завесата, която много скоро ще се окаже изгнила дрипа.

"Външният министър на Унгария - Дюла Хорн, който е член на ръководството на Унгарската комунистическа партия и външният министър на Австрия разрязват телените мрежи на границата. Това означава, че падането на Желязната завеса е съвместно решение на унгарското и австрийското правителство", обясни доц. Искра Баева, специалист по съвременна история в СУ. 

Следва ефектът от доминото. Пада Берлинската стена. 24 часа по-късно Тодор Живков е свален от власт и у нас пеем "Комунизмът си отива".

"Този процес започна през 1956 г. и тази изложба показва дългият път, които извървяхме, за да достигнем от падането на желязната завеса до Шенген", каза Юдит Ланг, посланик на Унгария. 

Унгарците пробиват голяма дупка в Желязната завеса. Но в политиката, както и в театъра, завесите имат една много характерна черта - те се вдигат и понякога се спускат отново. Всичко зависи от артистите на сцената. 

Спортните събития от деня

Филмите на bTV

Гледай bTV на живо

Времето