Битката за места в детските градини в София определено е по свирепа и от тази за депутатските кресла. Явно няма безболезнен начин за прием в столичните детски градини. Или поне такъв не е измислен. Тези, които са подали молби за записване в ясла или първа група от септември, минават през ситото на точковата система. По този метод обаче има възможност отново 1000 до 2000 души да се окажат с равни точкови показатели. Тогава те автоматично преминават към втората цедка.

Критериите за това, кое от състезаващите се деца ще получи мечтаното легълце в градина и ще се възползва от грижите на лелките, още не са напълно ясни.

Има два варианта - детските градини да поставят собствени критерии за приема на деца или класиране чрез сайта за записване в интернет. Има и друг вариант - може да се организира и общинска томбола, където да се разиграят свободните места.

Дали ще има субективизъм и дали дългите виртуални опашки ще блокират отново сайта за запиване в детските заведения?

"Това, което предлага Столична община е решението да бъде взето от педагогическите съвети на самите детски градини", каза в студиото на bTV Мария Минчева, началник отдел "Образование" в общината, Според нея директорите на градините не би трябвало да проявяват субективизъм.

До 15 май във всяка детска градина ще бъдат обявени ясни критерии на самото детско заведение, съгласувани с отдел 'Образование". В момента в сайта за записване тече допитване до родителите за начина, по който те искат да става класирането. Кандидатстващите семейства за ясли и първа група от септември са около 12 хиляди. Общо 8 хиляди деца няма да бъдат приети, от тях около 3 000 – 3500 кандидатстват за ясли и първа група.

"Родителите имат възможност да изберат два основни варианта – избор от педагогическите съвети на детските градини, или избор на число, генерирано от системата", каза Явор Джонев, администратор на сайта за записване в детските градини.

Ако родителите изберат класиране според номера, може това да стане чрез "бързите пръсти", т.е. бързината на записване от родителите, или чрез случайно число, генерирано от системата.

По думите му, ще има възможност за граждански контрол, като за целта ще бъде създаден публичен регистър с числата и няма да има възможност за манипулация. До момента резултатите от анкетата показват, че повечето родители предпочитат компромисния вариант - избор на случайно число. Допитването продължава до понеделник.

 

 

Спортните събития от деня

Филмите на bTV

Гледай bTV на живо

Времето