Водещ: Замириса вече определено на избори, след като и НДСВ, която е партията, може би, която най-добре отиграва от PR гледна точка своите политически ходове, вече обяви своята евролиста. В нея фигурират интересни имена. Разбира се, най-любопитното е името на българския еврокомисар Меглена Кунева, един от най-успешните европейски политици. Но там има и доста млади хора, което може би е някаква реплика на НДСВ към мнозина нейни политически партньори, да речем, които залагат повече на по-улегналото поколение в политиката. По традиция всички партии, които са готови със своите листи, получават и възможността да си ги представят в нашето студио. Тук е Милен Велчев, депутат от НДСВ, заместник-председател на партията, заедно с Деси Добрева, не просто защото тя е наш кадър, на БТВ, а тя е вътре и в листата н НДСВ за евроизборите. Здравейте и на двама ви.
Милен Велчев: Здравейте.
Десислава Добрева: Добро утро.
Водещ: Честито влизане в политиката, макар че може би трябва да се изказват съболезнования по-скоро, знаейки се каква е...
Десислава Добрева: За България не е много хубаво мнението за политиците.
Водещ: Да. Как се чувстваш по принцип, че ще станеш част от една среда, която е известна преди всичко не толкова със своята мажоритарност и не толкова с уважение към ярките личности, а по-скоро с желанието те да бъдат погубени, окаляни. Знаеш, че българската политика е тепих, арена на компроматни битки, на обиди предимно...
Десислава Добрева: За съжаление.
Водещ: За съжаление, казано, но за съжаление...
Десислава Добрева: Значи, бих искала да променя това. И ще ти кажа нещо, има... Няколко пъти съм ви казвала, пак ще ви кажа – има едни думи на нашия писател Стефан Цанев, който казва: политиката не е мръсна работа, мръсни са мръсните политици.
Водещ: Които обаче в България са доста... Те са болшинство, няма какво да се лъжем.
Десислава Добрева: Да... Искам да ти кажа друго нещо, че всъщност има много хубави личности в политиката, не само в България – по цял свят. Сега, всички ще дадат пример сигурно със Стефан Стамболов... много други светли личности. Аз ще ти кажа един пример. Това е Иван Шишманов. Проф. д-р Иван Шишманов, който е бил министър на просвещението 1903 г., до мисля, че 1907-ма г. се пада, който за този кратък период успява да открие Народния театър, Музикалното художествено училище, училище и институт за слепи хора, хореографското, също така, дружество. Изобщо изключително много се случват само за този кратък период от три години, с които той променя до голяма степен облика на България, и въобще – културния облик на България, така че...
Водещ: Добре, дали, според теб, и днес са възможни подобни примери?
Десислава Добрева: Надявам се, затова, защото в тази листа, затова съм въобще в политиката, тъй като действително ми се иска България... как да кажа... да бъде известна не само със спрените пари, с корупцията, с мафията и всичко останало, но предимно с културата си, с хубавите неща в България, защото ние ги имаме.
Водещ: Ама ти влизаш през една партия, която 8 години управлява и няма как сега, въпреки че те предлагат новите лица, няма как да не носят отговорността за това, което се е случило за тези 8 години – и добро, но и лошо.
Десислава Добрева: Така е, всеки носи своята отговорност. Аз предпочитам да поема моята отговорност оттук нататък, която, разбира се, ще е повече в сферата на културата. Но пък от тази сфера ще се развият и много други сфери, тъй като в крайна сметка...
Водещ: Там е твоето амплоа. Повече духовността...
Десислава Добрева: Разбира се, иначе на България... най-важното нещо, от нея зависи интересът на всички останали държави, дали ще инвестират в нашата държава, дали ще има туристи и т.н. В крайна сметка лицето на България е най-важното.
Водещ: Кой те спечели за каузата НДСВ? Царят лично? Милен? Някой друг?
Десислава Добрева: Не позна. Значи, поканата дойде от Николай Василев. Всъщност поканата и предложението за моята кандидатура...
Водещ: Тоест той продължава да кадрува в евролистите. Той един път вкара Биляна Раева в политиката и я направи евродепутат.
Милен Велчев: Имаме нещо общо с Деси, защото, не знам дали си спомняш, че и мен ме покани през 2001 г. Лично първото обаждане дойде от Ники, разбира се, от името на Негово Величество.
Водещ: Това, между другото, е една интересна тема с исторически аспект, да видим как се създаде вашия екип на времето, понеже имаше много спекулации тогава кой ви е поканил, как ви е звънял, откъде сте дошли... Дойдохте от Лондон повечето хора. Може би трябва да седнем на един откровен разговор.
Милен Велчев: Сега почнаха и от Ню Йорк да идват.
Водещ: А, ти от Ню Йорк идваш, защото ти беше там доста време.
Милен Велчев: Аз лично съм много щастлив, че Деси прие нашето предложение, най-вече защото най-после средната възраст на листата е с няколко месеца по-ниска от моята. Вече съм по-стар от средната възраст.
Водещ: Патриарх.
Милен Велчев: И се надяваме и средната възраст на нашите евродепутати също да е под моята, заради което трябва да вкараме достатъчно евродепутати, за да влезе включително и Деси.
Водещ: Между другото, НДСВ, аз не случайно го казах, е царят на PR-a. Тя самата листа, в което няма нищо лошо, тя е подредена много интересно. Последен е Соломон Паси. Пак някакъв знак. Първа е Кунева. Но Меглена Кунева няма да става евродепутат, доколкото разбирам. Ако тя влезе, ще излезе, за да влезе следващият – Тони Първанова.
Милен Велчев: Това не е сигурно. Тя самата заяви, че не е решила още този въпрос и ще го реши в зависимост от развитието на кампанията, от изхода на изборите. А тук, малко със закъснение, да те репликирам, ако позволиш, защото в началото ти каза: и НДСВ представи своята листа от евродепутати. Всъщност ние бяхме първата партия в събота, която представи евролиста.
Водещ: "Ред, законност и справедливост" на Яне Янев бяха първи.
Милен Велчев: 17 души поне... Не съм разбрал.
Водещ: Не си спомням дали всички са ги представили, но те имаха поне 4. Бяха тук вече в студиото.
Милен Велчев: Аз наистина за 17 не съм чул, може четирима да са представени.. Но цялата ни евролиста я представихме за първи път ние.
Водещ: Те... Чакаме ги да се довършат и да ги поканим тук всички.
Милен Велчев: Представихме за първи път ние. И то на бележита дата – на 25-ти април, когато се навършиха 4 години от подписването на договора за присъединяване на България към ЕС.
Водещ: Който царят подписа навремето, да кажем.
Милен Велчев: Царят подписа на времето. Точно така. И ние, може би, и по-рано щяхме да представим листата си, не сме чакали тази дата, за да го направим точно на нея, но знаете, че в ЕС съществуват редица процедури, с които трябва да се съобразяват всички, и в частност – еврокомисарите. Тук се пуснаха някакви слухове, че дълго сме били уговаряли Меглена Кунева. Напротив.
Водещ: Да. Каква е истината за включването на Меглена Кунева? И всъщност...
Милен Велчев: С радост прие идеята да участва в листата, още когато преди около месец и нещо се заговори за първи път за това. Но има редица процедури, част от които включват одобрение от страна на президента на ЕК. И това одобрение беше получено буквално миналата седмица. Всъщност, може би, не знаете, че макар че почти половината еврокомисари ще участват на евроизборите в своите страни, първият еврокомисар, чието участие за евроизборите беше одобрено от г-н Барозу, беше именно Меглена.
Водещ: А всъщност един въпрос, понеже тук пропускам един момент, свършва ли мандатът на тази комисия с новия европарламент? Понеже навсякъде сега има евроизбори. Или този мандат по друг начин се ограничава?
Милен Велчев: Теоретически свършва. Ще трябва да се избере нова еврокомисия, но „процедурата”, пак използвам тази дума, е също нелека и включва номинация първо на президента на еврокомисията и подкрепата му...
Водещ: От целия парламент. Болшинството, разбира се, но се търси винаги консенсус.
Милен Велчев: Да. И от всички стани-членки...
Водещ: Да, от страните-членки.
Милен Велчев: От всяка една страна-членка, след което се номинира...
Водещ: Дори само една може да блокира... Това е величието на ЕС, че дори само една малка България, както обичаме да казваме, ние не сме малки, но можем да блокираме такъв избор.
Милен Велчев: След което новият президент ще номинира еврокомисарите в консултации с министър-председателите на всички страни. И те вкупом ще трябва да получат отново одобрението на Европарламента. Така че мандата на тази Еврокомисия няма да свърши сега през юни, а ще продължи до изчерпването на процедура.
Водещ: Добре. В една тема, която е малко странична, но струва ми се – важна да бъде коментирана тъкмо от НДСВ. В сайта на БТВ в моята рубрика стана страхотна дискусия тази седмица на тема мажоритарни избори. Там бях предложил един радикален формат, да речем, пълна мажоритарност на изборите в два тура, което от една страна би възстановило ляво-дясно модела, за който се говореше, че вие го разбихте 2001 г. Донякъде не е така, защото вие дойдохте като дясноцентристка политическа сила, и пак спечелихте като такава. НДСВ плаши ли се от мажоритарни избори? Вие, може би, сте партията с най-ярките личности и с най-много опит през годините да вкарвате силни кандидати.
Милен Велчев: Да се плашим – не се плашим. Но ако питате дали одобряваме...
Водещ: А защо тогава не сте „за” мажоритарни?
Милен Велчев: ... то не го одобряваме именно заради това, че този модел крие опасност... не опасност, а почти сигурно е – възстановяване на двуполюсния модел.
Водещ: Какво му е лошото на двуполюсния модел?
Милен Велчев: Този модел, може би, работи добре в англосаксонските страни. Но за условията на континентална Европа, където е България, за условията на нашия манталитет е по-добре да съществува многополюсен модел, който носи със себе си консенсус. Защото разбиването на мненията в България е много по... богатството на мнения е по-голямо и при двупартиен модел има опасност големи групи от хора да останат непредставени в парламента. Центристите в България, които ние представляваме, мисля, че са носители на ценности, които трябва да бъдат взети предвид в политическия живот. Не може да се хвърляме отдясно-наляво и обратно след всеки избори.
Водещ: То вече лявото и дясното не е нито класическото ляво, нито класическото дясно. Те са вече доста приближени, дори Деси, която познава сигурно американският модел, ще каже, че между американското ляво и американското дясно трудно могат да бъдат направени корелации директно ляво – дясно в България. Много от идеите на американската левица, да речем, са по-скоро идеи на българската десница.
Милен Велчев: Да, пък във Франция десницата е по-лява сигурно от американската левица. Такива особености съществуват във всяка страна. Но вижте една Германия, вижте една Австрия, всички те държат на многополюсността на своята политическа система,...
Водещ: Добре, но НДСВ...
Милен Велчев: ... което носи богатство на политическия живот и предпазва обществото от залитане в крайности.
Водещ: Не беше ли НДСВ тъкмо рожба на този модел? Когато вие дойдохте и победихте БСП и управлявахте сами, бяхте харесвани от хората. В момента, в който 2005-та влязохте в коалиция с левицата, защото вие сте по-скоро партия, приемана като център вдясно, вие загубихте присъствието си в политическите рейтинги. Тоест хората са ви възприемали през цялото време като част от един двублоков модел. Не са приели за добре това, че сте се коалирали с левицата.
Милен Велчев: Вижте, промяната в съзнанието на хората не идва за една нощ. Трябва...
Водещ: Искаше му се на Царя да дойде по-бързо с чипчето, ама не стана.
Милен Велчев: ... с месеци и с години да се променя манталитетът на хората. И аз мисля, че все повече и повече хора в България мислят по европейски и загърбват начина на мислене, който ни доведе до толкова проблеми през 90-те години. Да, прав сте, че много от нашите симпатизанти не приеха коалицията с БСП и част от тях в момента, може да се каже, не са ни симпатизанти и гравитират към други партии. Но както често се казва, историята ще се произнесе най-добре за актуалните събития. И мисля, че след като мине този мандат, с много по-друго око ще се погледне на това, какво направи НДСВ в този мандат и как загърбването на чисто партийния интерес в името на националния всъщност е донесло реални ползи за страната.
Водещ: Защо Гергана Паси не влезе в евролистата? Европейският министър на България да не е в европейската листа? Този въпрос води много други въпроси, между впрочем.
Милен Велчев: Ние искахме да видим Гергана в нашата листа, но аз мисля, че дали щяха с основание да се повдигат въпроси за конфликта на интереси при наличието на двама с фамилия Паси в една листа, дали това щеше да е с основание, или не, но мисля, че съвсем правилно тя взе решението си.
Водещ: То е заради това, че присъства съпругът й Паси в листата, това ви спря да сложите и нея.
Милен Велчев: Моето впечатление е такова. Не това ни спря, но това, мисля, че възпря нея от това да участва.
Десислава Добрева: Всъщност тя взе решението.
Водещ: Така ли? Какво стана? Тя каза не желая?
Десислава Добрева: Не точно не желая, но просто... Аз също смятам, че това е всъщност правилното решение.
Водещ: Напоследък НДСВ прави разни такива ходове, някакви знакови ходове. Вчера тя примерно отказала да пътува с премиера Станишев в Москва и го е поставила в доста нелепа ситуация. Не му казва дори. Казва го в...
Милен Велчев: Аз от вашите думи сутринта, изпуснах предаването в 7 часа...
Водещ: Да, ето, изпуснах в кавички. И аз казах, че това е един PR-грип, от който НДСВ отдавна заболя, и време е да зарази вече и левицата.
Милен Велчев: Не съм сигурен, че е такъв случаят, но наистина нямам никаква информация по въпроса и ще се въздържа от коментар.
Водещ: Дори министрите не се държат по този начин. Те се държат като че ли са някаква опозиция на... А вие можехте с един радикален ход още 2007-ма или пък година по-рано, или 6 месеца по-рано, при вот на недоверие, да излезете от това правителство. Като че ли хем стоите и ползвате неговите облаги, хем...
Милен Велчев: Не, вижте, това с облагите със сигурност няма да се съглася с това. Наложено е някакво мнение, но вижте, когато чувате критиката дори на опозицията за това, какво е направено, не се говори толкова за тройната коалиция, колкото за БСП и ДПС. Аз няма да коментирам доколко сериозни са основанията за такива критики, не е сега това темата на разговора. Но за НДСВ мога със сигурност да твърдя, че ние не гледаме към облагите на властта. Ние споделяме отговорността, искаме да споделим и заслугите за успехите на това управление, когато говорим за ниските данъци, допълнително понижени след миналия мандат, когато говорим за удълженото време за платено майчинство, за Програмата „Ин витро”, това, което направихме за майките с близнаци, за намаленото данъчно облагане върху ипотечните кредити на младите хора. Всичко това нямаше да се случи, ако ние не бяхме в управлението. Нямаше да сме член сега на ЕС, аз съм твърдо убеден...
Водещ: Така ли мислите, ако НДСВ не беше в тройната коалиция, нямаше да ни приемат в Евросъюза?
Милен Велчев: Нямаше, защото...
Водещ: Защо?
Милен Велчев: Защото си спомняте колко трудно, с какви усилия успяхме да преодолеем опасността от предпазна клауза в началото на мандата и да влезем през 2007 година, въпреки че договорът предвиждаше и друга възможност, вие си спомняте. Представете си, ако не бяхме използвали тази възможност, да влезем по-рано, с увеличението на евроскептицизма в старите страни членки, с намаляването на доверието към България, което, за съжаление, трябва да констатираме, каква непосилна щеше да е мисията да влезем. Аз съм убеден, че...
Водещ: Добре, но България беше...
Милен Велчев: ... щеше да е много на кантар.
Водещ: Това означава ли, че щеше да има дори предсрочни избори 2007-ма, ако НДСВ не беше влязло 2005-а във властта?
Милен Велчев: Нищо чудно и до предсрочни избори да се беше стигнало, ако правителството на двупартийната коалиция, което щеше да работи без НДСВ, се беше провалило с влизането в ЕС.
Водещ: Но Деси каза тук за спрените еврофондове. НДСВ не може да избяга от тази тема. Спрените еврофондове са грешка колкото на БСП и на ДПС, толкова и на НДСВ.
Милен Велчев: Извинявам се, ще я прекъсна Деси, но категорично не съм съгласен. Нека да видим къде вървят, кое е единственото министерство, в което върви добре усвояването на структурните фондове. И това е именно Министерството на държавната администрация, където те се усвояват дори с малко по-високи темпове, отколкото беше предвидено.
Водещ: От ДПС биха казали, че най-добре вървят нещата в Министерството на екологията. От БСП – не знам. Но БСП ви дават на прокуратурата, доколкото разбрах, държавната администрация.
Милен Велчев: На базата на какво биха казали така и ДПС, и БСП? Фактите са такива, каквито са. В Министерството на земеделието, знаете, колко пъти бяха спирани, пускани, замразявани.
Водещ: Там има скандали. Там никой няма да се ангажира.
Милен Велчев: В МРРБ, в Министерството на финансите... Но да не посочвам поименно министерства, защото ми се струва, че почти няма министерство, с изключение на Министерството на държавната администрация, в което да се усвояват планомерно и...
Водещ: За вас БСП и ДПС носят персоналната политическа или персоналната партийна отговорност за спрените еврофондове.
Милен Велчев: Аз не говоря за коалиционните ни партньори, говоря, че НДСВ направи максимално възможното, което беше по силите ни, защото знаете, че ние сме в голяма степен встрани от процеса на усвояване на фондовете, ако не се смята ролята на Министерството на държавната администрация и, разбира се, общият надслов на /.../.
Водещ: А като кръстихте правителството на социалната солидарност и европейската отговорност, тогава НДСВ каза, че то носи отговорност за европейските теми. А сега изведнъж се оказахте встрани от еврофондовете, без отговорност за тяхното спиране. Те ли не ви дадоха тези министерства, или вие не ги поискахте?
Милен Велчев: Не, не сме казвали, че носим за една, пък за друга не носим. Носим, разбира се, отговорност за всички теми в управлението на коалицията. И напълно сте прав, като казвате, че като участник в тройната коалиция и ние носим своя дял от отговорността. Но разберете, че правим това, което е по силите ни. И много ми харесаха думите на Деси вчера, които ги прочетох, или оня ден, че в листата ни, за да не я срам да казва, че е българка, когато я питат в чужбина.
Десислава Добрева: Така е.
Водещ: Това е интересно наистина, да.
Десислава Добрева: Така е. Аз имам някакви наблюдения от времето, когато бях и в чужбина, в Америка. Повечето българи ги е срам да кажат и никак не са горди. Всичко друго биха казали, но не и че са българи.
Водещ: Може би защото слабо ги познават пък в Америка.
Десислава Добрева: В Америка много малко хора знаят въобще за съществуването на държавата България.
Водещ: Точно така. Те знаят малко и за Европа, ако трябва да сме точни, болшинството американци.
Десислава Добрева: Да. Но в Европа пък, за разлика от Америка, в Америка може би да, не се знае толкова много за България, нямат чак толкова лошо мнение. Но в Европа, за съжаление, наистина с голямо съжаление го казвам, защото изнасям изключително много концерти там, просто ни считат там за втора ръка хора.
Водещ: Защо?
Десислава Добрева: Което не е така.
Водещ: Защо за втора? Заради държавата или заради качествата на българите?
Десислава Добрева: Не бих казала заради качествата на българите, защото българите сме хубаво, талантливо племе, мога да кажа, тоест трудолюбив народ.
Водещ: Но това си е жив оксиморон.
Десислава Добрева: От нас също зависи, тъй като ние самите не се считаме, първо, ние не сме горди, че сме българи. Второ, ние нямаме самочувствие никакво. В тази връзка искам да кажа, че в крайна сметка пък представителите, които ще отидат в ЕП, трябва да са достатъчно горди със собствените си постижения, които са постигнали, и да имат самочувствие, за да могат пък да лобират за България, за интересите на България.
Водещ: Не е лошо, между другото, в този ред на мисли, да знаят и езици, защото...
Десислава Добрева: Разбира се, задължително.
Водещ: ... някои от евродепутатите не знаят езици и това е...
Десислава Добрева: Ето още едно нещо.
Водещ: ... огромен проблем там, в ЕП. Не можеш да обелиш една приказка.
Десислава Добрева: Още едно нещо веднага ще кажа. Всички кандидати, които са в листата на НДСВ, знаят по няколко езика, което е голям плюс.
Водещ: Всички. Можем да ви направим тест, да ви поканим тук с един бърз тест, да речем...
Десислава Добрева: Да.
Водещ: Последен въпрос. В петък пред мен каза Бойко Борисов, че тези избори са в два тура. Първото полувреме на мача – да се видите колко струвате всички. И второто вече – да мислите за общи мажоритарни кандидатури, съобразно тези тежести. НДСВ вижда ли се като част от този процес? Защото ще е много трудно. 31 мажоритарни кандидати, това наистина, да се вредят и по-малките партии, е направо подвиг.
Милен Велчев: Ние не гледаме на този процес като на начин да се вредим и да се вредят едни или други кандидати да станат депутати. Ние искаме да застанем с открито лице пред българския народ, пред българския избирател и да предложим най-доброто, което можем да предложим.
Водещ: Добре. Пък както е казал народът, каквото сабя покаже.
Милен Велчев: Нека на този първи тур, според господин Борисов, народът да избере дали иска да има за представител в ЕП Деси Добрева или Димитър Стоянов, или Татяна Дончева, или някой друг.
Водещ: Добре. Между другото, Татяна Дончева също дава повод за коментар на емблематичния политик на българската левица Румен Петков. Когато той гостува при нас, винаги е интересно, а той е гост тази сутрин на нашето предаване.