Правителството не трябва да се огъва, защото тези скандали са външният израз на нещо голямо и тревожно, което се случва под повърхността, коментира в "24 часа" политологът Евгений Дайнов. Според него се намираме в ситуация на оголен сблъсък, който е исторически по своята същност. От това, кой победи, ще зависи нашият живот за десетилетие-две напред. Партията на Бойко Борисов беше избрана да върне страната в европейския коловоз. Преместването на цяла страна от един коловоз в друг винаги има своите противници. Все пак цели прослойки губят пари и власт, натрупани при старото положение, посочва Дайнов.

Вицепремиерът Цветан Цветанов свързва пуснатите записи на разговори със засегнатите интереси на организираната престъпност и хората, ползвали се с години с политическа подкрепа. В интервю за "24 часа" вътрешният министър отбелязва, че има едни и същи цели, които си поставят както част от опозицията в парламента, така и организираната престъпност. Целта е дискредитирането и махането на това правителство. "Планът беше тази атака към силните фигури в ГЕРБ да продължи до април-май. Тогава трябваше да бъде нанесен този удар срещу премиера Борисов, с който сега избързаха, защото излязоха неща, които те не очакваха. Това са позицията на правителството за досиетата, за дипломатите, съпричастни към бившата ДС", обяснява Цветанов.

ДСБ и СДС поискаха вчера Бойко Борисов да освободи вътрешния министър Цветан Цветанов и шефа на митниците Ваньо Танов заради аферата с изтеклите телефонни разговори, съобщава "Сега". Ден по-рано и бившият служител на ДАНС Алексей Петров препоръча на премиера да жертва Цветанов, за да спрат скандалите. В декларация на ДСБ се казва, че Държавна сигурност вече диктува дневния ред на страната и министър-председателят има само едно решение - да махне всички, които не са успели да се противопоставят на това, включително Цветанов и Танов. От СДС също заявиха, че Танов трябва да бъде махнат заедно с всички, които са работили за репресивния апарат на комунистическия режим.

Едва ли ДС може да е оправдание на всяко правителство, но че безсмъртната служба клати лодката, когато нещо не й харесва, е изключителен факт. При това феноменално усещащ се след 22 години опит да не живеем като преди, коментира "Стандарт". Подслушване, следене, игра на провокации, ползване на медиите за политически и скрити послания - това поставя в ступор идеята въобще как да се живее. Държавните чиновници знаят, че всеки момент някой може да ги извади на светло - тях и техните далавери. Бизнесът се плаши да не се разберат тайните му. Обикновените граждани вече се страхуват да си говорят по телефона - да не би случайно някой да ги закачи за микрофоните. Правителството, което се очакваше да е твърдо зад реформите, се налага да се занимава с дневен ред, който е абсолютно извън поставените от електората желания и задачи.

Мобилните оператори се оказаха единствените заподозрени за подслушването, е водещо заглавие в "Пари". В стремежа да си прехвърлят отговорността за скандала със СРС-тата, управляващите избраха най-неподходящия виновник. В общественото пространство започна да циркулира мълвата, че съществуват тайни клаузи за осигуряване на нерегламентиран достъп до мрежите на мобилните оператори от определени лица. Но със сигурност насочването на подозренията към операторите изигра лоша шега на управляващите в момента, в който те в един глас ги
отразиха и насочиха директно върху МВР.

Яне Янев заплаши премиера Бойко Борисов с нови разкрития. РЗС разпространи специална декларация с парливи питания към Генерала, пише "Стандарт". "Какво му говори агентурният
псевдоним на Държавна сигурност Буда? Какви функции е изпълнявал по време на възродителния процес и свързано ли е това със смъртта на хора? На коя дата е станал член на БКП и връщал ли е изобщо партийната си книжка?", искат да знаят съпартийците на Яне Янев. От ГЕРБ и от "Дондуков" 1 запазиха мълчание. "Няма данни за агент Буда", съобщи комисията по досиетата.

"Президентът уволни главният си юрист", информира "Труд". Държавният глава Георги Първанов освободи шефа на правния си съвет Сашо Пенов. Това е станало след запитвания на вестника дали като негов съветник Пенов не е нарушил Закона за адвокатурата. Проблемът възниква заради забраната онези, които работят на трудови договори или са държавни служители, да упражняват едновременно и свободната адвокатска професия. Въпросът се породи около последните оповестени разговори, от които се чува нареждане на премиера Бойко Борисов към шефа на митниците Ваньо Танов да не закача шефа на пивоварната, бутилираща "Леденика". Сашо Пенов е адвокат на пивоварната.

"Сега" съобщава, че бившият заместник-председател на ДПС Касим Дал няма да отиде на заседанието на Централното оперативно бюро (ЦОБ) на партията днес. На него се очаква да бъде разгледана оставката, която Дал подаде от ЦОБ, и писмото му до структурите, в което той разкритикува остро политиката на лидера Ахмед Доган. Някогашният заместник на Доган очаквал да се свика заседание на Централния съвет, каквото не е имало от една година. "Ако не вземем мерки, ДПС ще се превърне в една маргинална партия, която ще има влияние само в няколко региона", бе категоричен Касим Дал. Според него партията трябва да има нов лидер, дори той да е посочен от настоящия. В движението имало достатъчно обучени хора, които могат да оглавят партията и тя да излезе от положението на изолация и капсулация.

"Дневник" коментира, че Касим Дал не е бил свързван със скандали, с намеци за корупция, с дребни или големи политически предателства. Ако в цялото ръководство на ДПС изобщо имаше някой, който можеше да си спомни какво значи "права и свободи", това беше точно Касим Дал. Когато човек от този ранг подаде оставка и обвини лично лидера на партията си, би следвало да се направи много сериозен извод за това, че Доган най-после си е отгледал и опозиционна фракция. Само че този извод не може да е верен. Той щеше да е верен, ако тази оставка заедно с обвиненията към Доган бяха дошли преди едно или две десетилетия. Тогава ДПС все още не беше завършило трансформацията си в политическа корпорация, спекулираща с нещастията на един милион български граждани, от които никоя друга партия не се беше поинтересувала човешки. Днес всяко обвинение към Доган е закъсняло и неефективно, ако идва отвътре в партията. Обвиненията към Доган вече би следвало да са работа на съвсем други органи.

Връщане на телените мрежи по границата с Турция ще поиска българската ветеринарна служба, съобщава "24 часа". Само така можело да се спре разпространението на шапа. Днес на среща в Брюксел шефът на Националната ветеринарномедицинска служба д-р Йордан Войнов ще иска европейско финансиране на загражденията. Мрежите трябва да спрат свободния достъп до нашите територии на домашни и диви животни. Вчера беше потвърдено второ огнище на шап у нас - в село Резово.

Година на оздравителните фалити. Така председателят на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България Огнян Донев определи вчера 2011 г., пише "Труд". На обща среща
шестте национално представени работодателски организации заявиха приоритетите си през тази година. Те включват пълноценно сътрудничество с правителството за изпълнение на антикризисните мерки от 2010 г. с най-значим ефект върху бизнеса. Промени в административната среда и регулаторните режими. Продължаване на реформите в социалноосигурителните системи и здравеопазването. Бизнесът е категоричен, че пазарната икономика позволява обществени механизми на регулиране. Кризата научи бизнеса с по-малко хора да изпълнява същите поръчки, казва в интервю за "Новинар" Камен Колев - заместник-председател на Българската стопанска камара. Основният проблем пред фирмите е липсата на поръчки, а също и слабото усвояване на евросредствата. 7-8 процента е изключително ниско ниво, и то от предназначените за фирмите, за повишаване на тяхната конкурентоспособност. Тази година България има възможност да усвои около 2 млрд. евро, които могат да влязат в икономиката. Въпросът, който стои пред фирмите, е по какъв начиннай-успешно да участват.

Време е бизнесът да влезе във властта, смята Стефан Шарлопов, председател на Българския съюз по балнеология и спа и собственик на веригата "Шарлопов хотелс". В интервю за "Стандарт" той пита: "Ако ти нямаш доказани 1 млн. евро, какво ще управляваш? Ако не си направил една сграда в живота си, как ще ръководиш държавата? Ако не си успял да спечелиш пари за себе си, как ще управляваш страната, която да стане богата и просперираща под твоето управление?" По думите на Шарлопов Бойко Борисов и министрите, които е избрал, нямат административен, човешки ресурс. А административната реформа трябва да се случаи, защото средният и ниският ешелон като че ли умишлено саботират реформите.