В Галерията за чуждестранно изкуство, зала „Рьорих”, ще се проведе първото събитие в рамките на XXI Дни на японската култура в България – лекция и уъркшоп по японска гравюра укийо-е. Темата ще бъде представена днес в София и Пловдив на 15 октомври.
Публиката ще може да проследи автентичния процес на създаване на отпечатъка от бял лист до напълно завършена цветна гравюра, както и част от процеса на изработване на гравираната дъска, с помощта на която се отпечатват гравюрите.
По повод 250-годишнината от рождението на прочутия художник на укийо-е Кацушика Хокусай, отбелязвана през 2010 г., за целите на уъркшопа е избрана една от най-известните му творби „Голямата вълна край бреговете на Канагава”.
Японската гравюра върху дърво укийо-е придобива изключителна популярност в Япония през XVII-XVIII в. С изразното богатство на линиите, семплите, но елегантни цветови решения и свободата на въображението, която провокира, през XIX в. тя оказва решаващо влияние и върху редица художници-импресионисти като Моне, Ван Гог и други.
За уникалността на това японско изкуство допринасят както използваната за направата на дъските специфична дървесина на японската планинска вишня - ‘сакура’, така и ръчно изработената хартия ваши.
За съхранението и предаването на традицията на бъдещите поколения се полагат особени грижи в Института по гравюри върху дърво „Адачи”, създаден през 1994 г. Там майсторите-занаятчии продължават да създават гравюри укийо-е така, както са го правили техните предшественици през периода Едо.
