Театър "Българска армия” ще отбележи 60-ия си юбилеен сезон със своеобразен театрален маратон. В 13 поредни вечери ще бъдат представени всички 13 заглавия от афиша на театъра.

Началото на "Парад на спектаклите” е тази вечер, 8 октомври, с премиерата на представлението "Завещанието на целомъдрения женкар” на хитовия украински автор Анатолий Крим. Пиесата е една от многото вариации на легендата за Дон Жуан. "Две ли три представления вървят в София и България за Дон Жуан, значи на хората им се слуша за любов и на нас ни се говори за любов. Стига с… Омръзна ми разни политици да ми дават сутрин акъл как да живея и да не могат да говорят даже”, каза актьорът Васил Михайлов, който изпълнява ролята на застаряващия любовник.

В тази вариация на легендата Дон Жуан има шокираща изповед, но Васил Михайлов отказа да я разкрие. Актьорът настоя обаче да стане ясно, че в представлението участват и "момиченца”. "Да не помислите, че Дон Жуан е обърнал нещата, макар че вероятно има и такъв вариант.”

Най-младият актьор от Армията – Леонид Йовчев, влиза в ролята на монаха, който трябва да изповяда Дон Жуан, но постепенно се оказва в ролята на изповядващ се пред Дон Жуан. „Всъщност ролите се обръщат и аз получавам един житейски урок от Дон Жуан. Определено болезнен”, обясни актьорът.

"Аз мисля, че в този спектакъл има нещо много символично, защото на сцената се изправят двама великолепни актьори – Васил Михайлов и Леонид Йовчев – и става своеобразно предаване на големия професионален опит от колоса Васил Михайлов към младия Леонид. Символично казвам. То е заложено и в пиесата и е свързано с нашата 60-годишнина”, каза директорът на театъра – Мирослав Пашов.

"Парадът на спектаклите” включва и гала вечер на 19 октомври, на която ще се съберат всички приятели и колеги.

"Имаме представление, което е специално за годишнината, специално е поканен режисьора Иван Добчев – „Да отвориш рана”, каза Васил Михайлов и обясни, че това е една пиеса за Априлската епопея, в която главен герой е Бенковски.

Актьорите и директорът на Армията не подминаха темата за културната реформа и отредените 0,3% от БВП за култура.

"Въпросът не е в цифрите, а в мисленето на тези хора. Аз може и да съм прекалено млад, за да говоря, но мисля, че трябва да имам позиция по този въпрос”, каза Леонид Йовчев. "Аз няма да съм първият, който го казва, че явно хората, които управляват тази държава, без да го приемат лично, те наистина нямат отношение към културата в България. Това е обидно не само за мене, а за всички хора в тази държава.”

"Министерството на културата трябва да създаде инструментариум от закони, с които да защитава българската култура и да я провежда. А ние имаме за 20 години два закона – за авторските права, който не работи и те го режат и закон за киното. За какво е Министерството на културата? Да не ни дава пари? Ами, то може и друго министерство да не ни дава пари, примерно финансите, без да има Министерство на културата.

Цялата програма на "Парада на спектаклите" можете да намерите на сайта на театъра.