По каква схема са изсичани вековни гори и как действа дървената мафия в Ловешко. Разследване на Иван Георгиев и Добромир Иванов.

"Говорим за 150 кубика едра строителна дървесина. Не говорим за дърва за огрев, които са примерно 40 лева кубика. А тука умножаваме стойността по 3-4. Така че преценете за какви щети става въпрос", коментира гл. инсп. Мирослав Патарински.

Престъпления, извършени от държавни служители - това е специалността на Патарински от сектора за Борба с организираната престъпност в Ловеч. А 150-те кубика незаконно изсечена дървесина са част от държавния горски фонд в землището на село Българене.

Фирма "Алдекс - ООД" е наета през лятото на миналата година от горско стопанство Ловеч да премахне болните дървета от областта, които са 20% от гората. Вместо това обаче в районна са изсечени близо 80% от дърветата.

Не само, че са изсечени здравите, но на местата им непокътнати са оставени болни дървета. Така на практика фирмата изпълнител напълно обезсмисля оздравителната сеч.

Изсечени са дървета и в землището на съседното село Старо Стефаново, обявено за архитектурен резерват. Заради живописния си пейзаж в миналото селото и околността са използвани за декор на няколко български филма.

Изсичането в землището на съседното село Стефаново е абсолютно забранено. Въпреки това дънери показват, че изсичането на вековни дървета е продължавало с месеци.

Цели 21 сигнала до прокуратурата и полицията са изпратили от регионалната дирекция по горите през последните две години. Резултат все още няма. Въпреки това разследващите попадат на уникални схеми за заобикаляне на закона. В случая със село Българене е избегната процедурата по закона за обществените поръчки.   

"За да се занижи стойността на добитата дървесина, обектът е разделен на две части конкретно в случая. И по този начин се отива на пряко договаряне с фирма подизпълнител", обяснява Патарински.

Екипът на bTV потърси бившия директор на ловешкото горско стопанство Георги Бочев, но той заяви, че съвестно е изпълнявал задълженията си и отказа коментар.

Четирима души са били директори на горско стопанство Ловеч през последните пет години. За това време обаче фирмите и хората зад тях не са се променили, твърдят от полицията. "Алдекс", "Дитекс", "Алсевда", "Алкс" са основни фирмите, за които са получавани сигнали.

Служителите на горско стопанство и окръжна прокуратура Ловеч не пожелаха да разкажат пред камерата историята на хората зад разследваните фирми. От базата данни "Дакси" обаче става ясно, че две от цитираните от полицията фирми са собственост на Алидин Алиев, известен като Алчо. Той и съдружниците му в момента се разследват за широк кръг от престъпления, като промишления дърводобив е само част от тях.

Схемите за незаконна печалба са няколко. Когато се отсекат, дърветата се оставят на склад и се сортират според качеството. Горското стопанство заплаща на фирмата само добива. След това трябва да обяви търг за продажба на дървесината. Какво обаче се случва вместо това?!?!

Дървесината се продава на същата фирма, която извършва добива, без да е провеждана такава процедура. На малки партиди от по 20, 30, 40 кубика

Собствениците на фирмите в момента са задържани, а в Ловеч се надяват, че след няколкогодишните опити образуваното следствено дело ще бъде първата крачка към пресичането на незаконната сеч в района.

Коментарът на доц. Георги Костов, зам.-министър по горите:

Проблемът не е от днес, съществува години наред. Последните две години има 21 сигнала. Схемата е - дава се даден обект на фирми, които почти са монополизирали дърводобива в района, даже начинът, по който пречат на други фирми да участват, трябва да се разследва, но не от нас, и правят вътре в обекта каквото си искат. Когато горските констатират нарушения, работниците и ръководителите на фирмата казват: "Ами това е неизвестен извършител, не сме ние".

Хората, които работят в тези фирми са много нагли - толкова нагли, колкото самите ръководители. За последните две години има четири запалени автомобила на служители по горите, които са давали сигнали.

Аз също претърпях заплахи и обиди от работници, но те не знаеха кой съм

За да говорим за мафия, има представители на всички власти. Най-често сигналите, които ние констатираме, се изпращат в прокуратурата, но по почти всички жалби е спряно производството с мотив "неизвестен извършител” или "няма нарушение”.

Според зам.-министъра има нежелание да се свърши работа. (...) Със сигурност има политически чадър над редица от схемите, смята той.