През последните 20 години в България не е открита нито една библиотека. Миналата седмица на тази срамна и печална за българската култура и идентичност тенденция беше сложен край. На 15 май в Плевен откриха нова библиотека, и то каква...   

Нова сграда, с 11 000 квадратни метра разгъната площ, на най-атрактивното място в центъра на града. И това не е мол, а библиотека. Директорката Ася Михова показва на екипа ни четирите етажа и невероятните удобства, които предлага най-съвременната българска библиотека у нас.

"Това ни е бук скенерът и е една от новостите, които предоставяме на читателите. На бук скенера се сканира всичко, което читателят иска да си го вземе на друг носител, не книжен. Взима си на флаш памет или на нещо друго, или на електронната поща. Вкъщи му изпращаме това, което иска той да си вземе като текст. Другата функция на скенера ще бъде да дигитализиране на библиотечния фонд”, обяснява Ася Михова.

Целта на библиотеката е да направи фонда си достъпен онлайн така, както на най-добрите библиотеки в Европа. Библиотеката в Плевен разполага с уникална машина за почистване на книгите от библиотечна прах. Тук няма познатите читателски картони, в които се отмятат взетите книги. Всичко е цифровизирано, а връщането на заетите книги може да стане по всяко време не денонощието.

"Имаме долу "бук дроп". Един контейнер за връщане на книги. Така записани в електронния регистър те си връщат книгите в неделя, през нощта, когато могат”.

Фондът на библиотеката се съхранява в специални стелажи, които поддържат оптимална температура и влага.

"Хубаво е, че вътре книгите са на тъмно, топло и безопасно от огън място. И в края на краищата за опазване на библиотечния фонд това е бъдещето. Това е старопечатният ни фонд. Книгата трябва да се пази. Това е само едно от хранилищата. Другите са горе, без да броим тези, които са по места в залите", казва още директорката.  

Регионалната библиотека на Плевен разполага със звукозаписно студио, в което старите плочи се прехвърлят на цифрови носители, а оригиналите остават на съхранение за времената, когато ще имат сантиментална стойност. В библиотеката "Христо Смирненски" има зали за концерти, за изложби и други културни прояви. За децата има чуждоезиков център с много удобства. Учителките вече се възползват и правят изнесени уроци.

"Приблизително 200 души на ден я посещават - в детски отдел, в читалнята, в отдел за чужди езици, в отдел изкуство".

Новата сграда е официално открита на 15 май и повечето хора не предполагат колко уютно и модерно място може да бъде една библиотека.

"Читателите ни се увеличават с всяка седмица все повече и повече. Аз вярвам, че ще се стигне до възраждане на българските библиотеки и на четенето. Повече от 20 години в България не е откривана библиотека. А може и да са 30", обобщава Ася Михова.

Сградата, открита преди седмица, започва да се строи още през 80-те години на миналия век. Грубият строеж е завършен и замразен през 90-те години. След почти три десетилетия чакане, със средства от бюджета на Община Плевен, библиотеката е завършена.