Най-страшното в Япония изглежда мина, след като ситуацията в АЕЦ „Фукушима” се стабилизира, а разчистването на най-засегнатите райони върви с пълна сила. Специалистите обаче изчисляват, че щетите са за 250 милиарда долара, което превръща земетресението в най-скъпото природно бедствие на планетата. Зад това число стоят драмите на хиляди хора. Очаква се броят на загиналите при труса и последвалото цунами да достигне 20 000 души. Извън тази статистика остана тийнейджърът Джин Абе, който прекара 9 дни под развалините на дома си, но оцеля.

Младежът и 80-годишната му баба извадили късмет, защото вълната цунами ги заварва в кухнята. След срутването на къщата хладилникът им оцелява. От него се хранят повече от седмица. Сред спасителните продукти имало дори кисело мляко, но не е ясно дали българско.

Освен материалните щети и човешките жертви, част от трагедията все още е и авариралата атомна централа.

„Установихме, че димът, който се издига от реактор номер 3, няма вреден ефект. В централата има различни запалими материали, които може да са причина за дима. Опитваме се да установим причината”, каза Юкио Едано, главен секретар на правителството.

Международната агенция за атомна енергия успокои, че в крайна сметка ситуацията в централата ще бъде овладяна. Ефектите от аварията в АЕЦ „Фукушима” ще се усещат десетилетия напред, предупредиха от Френската агенция за ядрена сигурност.